parlament europejski reaguje na ograniczenie prawa aborcyjnego fot. Adobe Stock

Parlament Europejski szykuje ostrą odpowiedź na zmianę w prawie aborcyjnym. „Łamie podstawowe prawa kobiet”

Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce nie zostało niezauważone przez Parlament Europejski. Ten zapowiedział już mocną rezolucję przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.
Urszula Wilczkowska / 24.10.2020 09:51
parlament europejski reaguje na ograniczenie prawa aborcyjnego fot. Adobe Stock

Czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego, orzekająca o niezgodności obecnych przepisów ustawy aborcyjnej z konstytucją, sprawiła że w kobietach obudziła się wściekłość, jakiej do tej pory jeszcze nie było. Temat aborcji wracał cyklicznie przez ostatnie lata, ale zawsze był traktowany przez większość osób jako temat zastępczy, zaś faktyczna zmiana ustawy była uważana za niemożliwą. Jak się jednak okazało, wcale taka niemożliwa nie była.

Wyrokiem Trybynału Konstytucyjnego z ustawy z 1993 roku ma zostać wykreślony punkt, który stanowi o możliwości terminacji ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń lub wad płodu. Te aborcje stanowią aż 98% przeprowadzanych zabiegów w Polsce. 70% Polaków popiera aborcję w tym przypadku.

PE szykuje mocną rezolucję przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Parlament Europejski już od dawna bacznie przygląda się przymiarkom do zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Na decyzję Trybunału Konstytucyjnego błyskawicznie zareagowano i już zapowiedziano szybką i mocną rezolucję przeciwko wyrokowi. Oburzenie i szok wywołał nie tylko wśród Polaków, nie mogą w niego uwierzyć także eurodeputowani. Rezolucja PE ma być gotowa po najbliższym posiedzeniu plenarnym w listopadzie.

Już teraz jednak wiadomo, że oburzenie podziela większość europosłów - nawet tych z frakcji chrześcijańskich demokratów. Większa część z nich zadeklarowało poparcie dla rezolucji parlamentu europejskiego. Szok jest wywołany nie tylko samym zaostrzeniem ustawy aborcyjnej, ale także i łamaniem zasad praworządności. Jak powiedział unijny dyplomata dziennikarce RMF FM, Trybunał Konstytucyjny nie ma legitymizacji, ponieważ jest niezawisły. Na ten temat wypowiedziała się także szefowa frakcji socjaldemokratów Iratxe García Pérez.

Oniemiałam. W dzisiejszej Polsce, państwie członkowskim UE, w XXI wieku, życie i zdrowie Polek podporządkowane jest czysto politycznej kalkulacji i motywacji ideologicznej. Jestem zbulwersowana zarówno barbarzyńskim charakterem nowych ograniczeń, jak i sposobem ich wprowadzenia przez Trybunał, który nie zasługuje na swoją nazwę, gdyż jest on całkowicie kontrolowany przez PiS, partię Prawo i Sprawiedliwość Kaczyńskiego
- mówi hiszpańska polityk.

Źródło: rmf24.pl

To też może cię zainteresować:
Małgorzata Rozenek w ostrych słowach o zakazie aborcji w Polsce. Opublikowała wymowne zdjęcie
Poruszający post Joanny Koroniewskiej: „Mam dwójkę zdrowych dzieci. Ale ciąż miałam osiem”
Kobiety wyszły na ulicę protestować zaostrzenie ustawy aborcyjnej. W Warszawie zawrzało

Tagi: aborcja