POLECAMY

Lekarze nie będą już zachęcać rodzących kobiet słowem „przyj”? Okazuje się, że parcie w trakcie porodu jest szkodliwe…

My też byłyśmy początkowo zdziwione tą rewelacją, ale zanim uznacie, że to nonsens, przeczytajcie, dlaczego.
Marta Słupska / 10 miesięcy temu
Lekarze nie będą już zachęcać rodzących kobiet słowem „przyj”? Okazuje się, że parcie w trakcie porodu jest szkodliwe… fot. Fotolia

Jeśli kiedykolwiek rodziłaś, prawdopodobnie chociaż raz usłyszałaś od przyjmującego poród lekarza słowo „przyj”. A co by było, gdyby to słowo na sali porodowej nigdy nie padło?

Oddech zamiast parcia

W jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii wprowadzono w życie program, którego celem było  to, by rodzące kobiety rezygnowały z parcia w trakcie porodu. Zamiast tego miały one odpowiednio pracować oddechem. Ten niecodzienny z naszego punktu widzenia pomysł był odpowiedzią na coraz liczniejsze przypadki powikłań po pęknięciach lub nacięciach krocza, wykonywane podczas akcji porodowych. W ramach programu zachęcano także kobiety do rodzenia w pozycjach innych niż tylko na plecach, a położne miały w inny niż dotychczas sposób „wyciągać” noworodka z kanału rodnego, by jak najbardziej zminimalizować ucisk na kobiece krocze.

Program przyniósł ogromny sukces: gdy po roku policzono, u ilu kobiet wystąpiły wcześniej wspomniane powikłania, okazało się, że ich liczba spadła z 7% do zaledwie 1%. Teraz program ma być rozszerzany na inne szpitale w wielkiej Brytanii.

Jesteśmy ciekawe, czy takie zalecenia dotrą kiedyś do Polski, a lekarze i położne nie będą już zachęcać rodzących słowem „przyj”. Tym bardziej, że – według danych fundacji Rodzic Po Ludzku – w naszym kraju nacięcie krocza wykonuje się aż u 79% pierworódek i u 36% kobiet, które rodziły dwa i więcej razy. Co roku minimum 30,000 pań cierpi z powodu wykonania takiego nacięcia. Wiele z nich boryka się później z różnymi powikłaniami. Jak zaznaczają specjaliści Fundacji, nacięcie krocza jest najczęściej stosowanym zabiegiem chirurgicznym, mimo że jego skuteczność nie została udowodniona…

Co ci grozi, jeśli śpisz w ciąży na plecach? Znamy najnowsze wyniki badań

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)