papież Franciszek fot. ONS.pl

Papież Franciszek wspiera protesty przeciwko legalizacji aborcji. Porównał ją do... płatnego morderstwa

Papież Franciszek stanowczo opowiedział się po jednej ze stron w walce o bezpieczną aborcję w Argentynie. Wsparł kobiety, które protestują przeciwko niej.
Urszula Wilczkowska / 29.11.2020 08:46
papież Franciszek fot. ONS.pl

Podczas gdy w Polsce kobiety wyszły na ulice, by walczyć o prawo do decydowania o swoim ciele i życiu, na drugiej stronie świata, w Argentynie sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Tam tysiące osób, w tym kobiety protestują przeciwko legalizacji aborcji. Prace nad ustawą dopuszczająca przerywanie ciąży trwają tam już od dłuższego czasu.

Do tej pory w Argentynie prawo aborcyjne wyglądało podobnie, jak obecnie stanowi ono w Polsce. Terminacja płodu jest możliwa tam w dwóch przypadkach: gdy ciąża powstała w wyniku czynu zakazanego oraz gdy zagraża życiu lub zdrowiu matki. 

W kraju, w którym zdecydowanie przeważa wiara katolicka, decyzja o złagodzeniu prawa aborcyjnego oczywiście spotkała się ze skrajnymi emocjami. Odniósł się do niej także papież Franciszek, dla którego Argentyna jest ojczyzną.

Papież Franciszek ostro o aborcji

Głowa kościoła jednoznacznie opowiedziała się po stronie strajkujących kobiet - jednak nie tych, które domagały się praw o decydowaniu o własnym ciele, ale tych, które sprzeciwiły się złagodzeniu prawa.

Papież Franciszek napisał list do protestujących w Buenos Aires aktywistek. Poparł w nim ich działania, a jednocześnie porównał aborcję do... płatnego morderstwa.

Czy sprawiedliwe jest wyeliminowanie ludzkiego życia, aby rozwiązać problem? Czy uczciwe jest zatrudnienie płatnego zabójcy do rozwiązania problemu?
- napisał w liście.

Legalizacja aborcji w Argentynie ma zapobiec rozwijaniu się podziemia aborcyjnego i zapewnić wszystkim kobietom bezpieczny dostęp do opieki medycznej w przypadku potrzeby przerwania ciąży. W wyniku powikłań po zabiegach nielegalnej aborcji rocznie umiera tam kilkadziesiąt kobiet. Nowe prawo ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Źródło: o2.pl

To też może cię zainteresować:
Będzie premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka? Ministerstwo Rodziny nie wyklucza takiego rozwiązania
Rząd przyjął rozporządzenie ws. limitu gości na święta. Zaprosisz tylko 5 osób
Ograniczenia w przemieszczaniu będą obowiązywać także w ferie zimowe? Minister zdrowia: ferie spędzamy w domu