POLECAMY

Uwaga, nowy sposób działania oszustów na Facebooku i portalach aukcyjnych!

Przestępcy działają na dwa sposoby.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu
Uwaga, nowy sposób działania oszustów na Facebooku i portalach aukcyjnych! fot. Fotolia

O nowym sposobie oszustwa informuje swoich klientów mBank. Jak działają oszuści i jak nie dać się okraść?

Nie klikaj w linki do banków

Internetowi przestępcy wciąż wymyślają nowe metody, by okraść klientów banków. Tym razem oszuści działają na dwa sposoby:

  1. Włamują się na konto na Facebooku i podszywają pod jakąś osobę. Korzystając z jej konta proszą znajomych takiego użytkownika o wykonanie przelewu, tłumacząc się brakiem gotówki na przykład na kupno jakiegoś przedmiotu bądź usługi. Jeśli ofiara się zgodzi, oszust przesyła jej link do fałszywego serwisu szybkich płatności, którego wygląd przypomina istniejący serwis. Przekieruje on niczego nieświadomą osobę na fałszywą stronę logowania banku, gdzie poda ona swoje dane. To wystarcza, by oszuści mogli wykorzystać je później w prawdziwym logowaniu do banku. Dodatkowo ofierze wyświetla się komunikat wymagający wpisania hasła SMS, co jest później wykorzystywane przez przestępców do autoryzacji zleceń i kradzieży.
  2. Wystawiają fałszywe ogłoszenia na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych. Tutaj mechanizm kradzieży jest podobny: oszust przesyła link do fałszywego systemu płatności i kradnie dane, których następnie używa do logowania i kradzieży.

Jak nie dać się okraść?

Aby uniknąć okradzenia, zawsze powinniśmy logować się do banku wpisując jego adres samodzielnie (a nie klikając w link wysłany przez kogoś innego). Ważne jest, aby nikomu nie podawać zarówno naszych danych logowania, jak i jednorazowych haseł banku, które wysyła się w celu potwierdzenia transakcji.

Zobacz inne wiadomości na Polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)