Twoje dziecko karmi gołębie? Uważaj, kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny!

Obrzeżki gołębie to groźne pasożyty, których ugryzienie może nawet prowadzić do śmierci.
gołębie fot. Fotolia

Na poznańskiej Wildze w ostatni wtorek zamknięto część komisariatu, ponieważ policjantów pogryzły obrzeżki gołębie – gatunek kleszcza, który atakuje wprawdzie głównie ptactwo, może być jednak bardzo niebezpieczny dla ludzi. Czym jest i jak z nim walczyć?

Obrzeżek gołębi – groźny pasożyt

Obrzeżek gołębi to pasożyt, którego ślina jest bardzo silnym alergenem. Jego typowymi żywicielami są gołębie, atakuje jednak także jaskółki, wróble, kawki, gawrony czy ptactwo domowe. Żyje więc także w pobliżu ludzi, a gdy brakuje mu ptasich żywicieli, może atakować człowieka – na przykład w czasie snu. Jest niebezpieczny, ponieważ roznosi groźne choroby, m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy gorączkę Q.

Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, wysysają krew z ofiary. Mogą robić to jednak tylko przez pół godziny czy godzinę, potem odpada ze skóry i chowa się w jakiejś szczelinie, czekając na następną ofiarę.

Ugryzienie obrzeżka jest bardzo bolesne, a zmiany skórne utrzymują się nawet 1,5 roku. Po ukąszeniu odczuwa się ból i świąd, na skórze mogą być widoczne pęcherzyki, plamki krwotoczne i grudki. Szczególnie groźne bywają ukąszenia na obszarze twarzy, mogąc powodować opuchliznę lub paraliż kleszczowy, który uniemożliwia oddychanie.

Ukąszenie może też prowadzić do zapalenia naczyń limfatycznych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego i śmierci w przypadku kilku ugryzień.

Jak się chronić?

Obrzeżki mierzą od 6 do 10 mm, mają szary lub szarobrązowy tułów o kształcie jajka. Żerują nocą, w ciągu dnia ukrywając się w szczelinach mebli, podłogi czy futryn. Walka z nimi jest trudna i wymaga pryskania pomieszczeń preparatami roztoczobójczymi.

W miejscu, gdzie bytują ptaki oraz bliskim ich sąsiedztwie, powinniśmy gipsować i fugować szczeliny przy oknach i drzwiach oraz tynkować spękane ściany – miejsca, gdzie lubią zagnieżdżać się pasożyty.

Tam, skąd ptaki już usunięto, należy przeprowadzić opryski środkami trującymi, a w mieszkaniach w miejscach, gdzie mogą gromadzić się obrzeżki, ustawiać lepy.

Zobacz inne newsy na Polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)