W jakich polskich miastach obcokrajowcom żyje się najlepiej? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Wcale nie jest to stolica.
W jakich polskich miastach obcokrajowcom żyje się najlepiej? Odpowiedzi mogą zaskoczyć. fot. Fotolia

Nie Warszawa i nie Kraków. Cudzoziemcy żyjący w Polsce najlepiej oceniają... Poznań, Trójmiasto i Wrocław. Dlaczego o tym piszemy? Jak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, Polska jest drugim najchętniej wybieranym przez obcokrajowców państwem w Unii Europejskiej. Wyprzedza nas tylko Wielka Brytania.

Wśród cudzoziemców mieszkających w Polsce najwięcej jest obywateli Ukrainy, Rosji i Białorusi. W dalszej kolejności Niemcy, Włosi, Chińczycy i Francuzi. W 2016 roku prawo do pobytu w kraju posiadało ponad 234 tys. osób. Na co dzień żyje ich tu jednak nawet kilkakrotnie więcej, ponieważ do tej liczby trzeba doliczyć osoby, które nie zalegalizowały swojego pobytu oraz takie, które niezbędne dokumenty uzyskały w polskich konsulatach za granicami.

W polskich miastach powstają apteki pro-life


Serwis morizon.pl przeprowadził ankietę. Większość obcokrajowców, którzy wzięli udział w badaniu żyje w Polsce co najmniej kilka lat. Pozostali przyjechali tu dopiero w ubiegłym roku. Spora część z nich nie zostanie tu na dłużej - wrócą do domów po zakończeniu roku akademickiego lub wygaśnięciu umowy o pracę za granicą.

fot. morizon.pl

Dlaczego większość z nich wybrała Polskę?

Dla większości cudzoziemców główną motywacją była praca. Jak wynika z raportów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku o pozwolenie na pracę w Polsce ubiegało się nieco ponad 270 tys. obcokrajowców. Drugim najczęstszym powodem przeprowadzki do Polski są studia. Na uczelniach państwowych i w prywatnych szkołach wyższych uczy się ok. 57 tys. studentów ze 157 krajów. Trzecią motywacją jest rodzina. Imigranci, którzy znaleźli w Polsce drugi dom coraz częściej ściągają do niego najbliższych.

Co i gdzie przeszkadza obcokrajowcom mieszkającym w Polsce?

Według badanych obcokrajowców wysokie koszty życia najbardziej doskwierają właśnie we Wrocławiu. Najtaniej żyje się w Łodzi, a tuż za nią na przyjaznym dla portfela podium uplasowały się Bydgoszcz i Poznań.

Najtrudniejsze do zaakceptowania są jednak rasistowskie zaczepki i dyskryminacja na tle pochodzenia, religii i orientacji seksualnej. Według badanych obcokrajowców żadne z nich nie zasłużyło na więcej niż 3. Najbardziej tolerancyjne okazały się Katowice i Poznań (oba z oceną 3,84). Najniższą ocenę otrzymała Łódź.

Jednym z największych problemów obcokrajowców mieszkających w polskich miastach jest bariera językowa, najbardziej utrudniająca komunikację z mieszkańcami i załatwianie codziennych spraw w Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.

Drukowane serce 3D pomaga w skomplikowanych operacjach

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)