POLECAMY

Zatrzymała cię policja? O TO nie mają prawa zapytać

Tak orzekł sąd.
Małgorzata Machnicka / 9 miesięcy temu
Zatrzymała cię policja? O TO nie mają prawa zapytać fot. Fotolia

Cała sprawa zaczęła się od kontroli drogowej w Gliwicach. Funkcjonariusz wypytujący kierowcę o przepisy ruchu drogowego miał poważne zastrzeżenia co do jego wiedzy. Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach zwrócił się zatem do Starosty o skierowanie go na stosowny egzamin.

Wiadomo ile posiłków trzeba jeść by schudnąć!


Starosta przyznał policjantowi rację i podjął dalsze działania. Po utrzymaniu decyzji o egzaminie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, mężczyzna złożył skargę do sądu administracyjnego. Ten przeanalizował działania policjantów i orzekł, że funkcjonariusz nie ma prawa wypytywać kierujących pojazdami o przepisy ruchu drogowego.

Została zwolniona z pracy bo... nie nosiła stanika!


Sąd przyznał, że w przypadku, gdy policjant ma poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji kierującego, może domagać się o skierowanie go na egzamin sprawdzający wiedzę. Wniosków takich nie może jednak wyciągnąć po przepytaniu kierującego z teorii podczas kontroli. Policjant ma prawo wysłać kierowcę na egzamin, po tym, jak wystąpią dodatkowe okoliczności, które potwierdzają nieznajomość przepisów.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)