wyzwanie z lodem i solą fot. Instagram, kolaż Polki.pl

Nowe internetowe wyzwanie z użyciem lodu i soli – groźne odmrożenia

Taka zabawa prowadzi nie tylko do odmrożeń, ale też do infekcji, uszkodzenia mięśni i kości oraz powstawania szpecących blizn na skórze.
Marta Słupska / 06.02.2017 12:46
wyzwanie z lodem i solą fot. Instagram, kolaż Polki.pl

Pamiętacie wyzwanie związane z połykaniem łyżki cynamonu? Albo o udawaniu zwłok, o którym niedawno pisałyśmy? Teraz młodych internautów pochłonęła kolejna „moda”, która – chociaż brzmi niegroźnie  – może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia odmrożeń.

Sól i lód

Moda na „zabawę” z solą i lodem właściwie nie jest nowa – media rozpisywały się o niej już kilka lat temu, wszystko wskazuje jednak na to, że powraca i znów kusi nastolatków na całym świecie.

Wyzwanie polega na posypaniu skóry solą, a następnie przyłożeniu do niej lodu na tak długo, jak śmiałek zdoła wytrzymać. W ten sposób dochodzi do niebezpiecznej reakcji chemicznej, powodującej dosłownie wypalenie skóry, gdyż temperatura lodu spada do nawet -20 stopni Celsjusza. Najpierw czuć więc pieczenie i ból, a po kilku minutach – tak jak u pewnego 12-latka – może dojść do odmrożeń II stopnia.

Rany powstałe w ten sposób długo się goją i pozostawiają szpecące blizny. W najgorszych przypadkach wyzwanie prowadzi nawet do uszkodzenia mięśni i kości oraz upośledzenia ruchu. Nieleczone odmrożenia mogą natomiast prowadzić do niebezpiecznych infekcji. Jest więc się czego bać.

 

Salt and ice challenge scar

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Gianna Buscone (@gbuscone)

Nastolatki przeprowadzają zazwyczaj próby z lodem i solą na rękach, a czasem też na nogach i dłoniach. Powstałe urazy fotografują i z hasztagiem #saltandicechallenge umieszczają w mediach społecznościowych. Próba ma wykazać, że nie są „mięczakami”…

Wyzwanie okazało się tak popularne, że brytyjskie Krajowe Towarzystwo Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci wystosowało nawet komunikat do rodziców, przestrzegając ich przed tym zjawiskiem. Wyzwanie zapoczątkował pewien amerykański chłopiec, który wypalił sobie w ten sposób… znak krzyża na plecach. Jego leczenie trwało kilka miesięcy…

My mamy tylko nadzieję, że wyzwanie z lodem i solą nie podchwycą polskie nastolatki!

Zobacz inne zaskakujące zjawiska na Polki.pl

 

My salt and ice challenge...

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Gianna Buscone (@gbuscone)

 

#lipstick #bored #bluehair #blonde #SaltAndIceChallengeBurn #wavyhair #whiteshirt #blacktanktop #eyes #music

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika No One Important (@heyitsbeccabitch)