Już jest nowa lista leków refundowanych i bezpłatnych. Dobre wieści m.in. dla nadciśnieniowców!

Co znalazło się na liście?
leki fot. Fotolia

Na liście znalazły się m.in. preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, stwardnienia rozsianego, wirusowego zapalenia wątroby typu C i choroby Parkinsona.

Lista leków refundowanych i bezpłatnych

Od maja obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, który będzie aktualny do końca czerwca. Zmiany objęły kilka programów lekowych. Co pojawiło się na liście? Znajdziemy tam obecnie dodatkowo następujące leki:

  • Votubia (Ewerolimus) – lek, który stosuje się w leczeniu chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA).
  • Aubagio (teryflunomid) dla chorych na stwardnienie rozsiane, a także Lemtradę (alemtuzumab) przeznaczony dla pacjentów z ciężką postacią choroby, która szybko się rozwija.
  • Lek z substancją złożoną zawierającą lewodopę i karbidopę używany w leczeniu choroby Parkinsona.
  • Zepatier (Grazoprevirum + Elbasvirum) przyjmowany przez chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C.
  • Dwa leki zawierające walgancyklowir w stałej postaci doustnej (Valhit, Valganciclovir Teva) podawane w przypadku zakażenia wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek.
  • Dexamethasone phosphate SF (dexamethasoni phosphas) stosowany w chemioterapii.

Dodatkowo poza lekami refundowanymi wypisano także 1467 preparatów bezpłatnych dla seniorów, wśród których znajdziemy m.in. leki używane w przypadku nadciśnienia i niewydolności serca.

Kiedy można zwrócić kupione leki?

Źródło informacji: PAP

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)