Mycie rąk w zlewie fot. Adobe Stock

Nie wyrzucaj soczewek kontaktowych do zlewu czy do toalety! To duży błąd!

Właśnie zużyły ci się soczewki. Nowe opakowanie wyciągasz więc z szafki, a stare wyrzucasz do zlewu. Brzmi znajomo? Ja też tak robiłam. Do czasu, gdy ktoś powiedział mi, że w ten sposób zatruwam środowisko.
Magdalena Bury / 25.04.2019 12:46
Mycie rąk w zlewie fot. Adobe Stock

1,5 tony – tyle soczewek kontaktowych rocznie trafia do Bałtyku. To efekt ich niewłaściwego wyrzucania – do zlewu czy do toalety. Według Jacka Szkólskiego, pomysłodawcy akcji „Otwórz Oczy na Naturę” i absolwenta Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, to najgorszy sposób na pozbycie się zużytych soczewek.

Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie – dodaje pomysłodawca akcji.

Soczewki trafiają do Bałtyku

Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewek kontaktowych, które giną w odpływie. Po tym, jak tam trafiają, wcale nie znikają z powierzchni ziemi. Soczewki z rur ściekowych wpadają do oczyszczalni ścieków, gdzie poddawane są oczyszczaniu.

Jednak w procesie filtracji nie zawsze udaje się je wychwycić. Nawet gęste kraty, które mają zatrzymać zanieczyszczenia, nie są w stanie oddzielić tak drobnych kawałków soczewek
– dodaje Adam Gołębiewski, ekspert z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

„Otwórz Oczy Na Naturę”

Właśnie dlatego Jacek Szkólski zorganizował akcję „Otwórz Oczy Na Naturę”, poprzez którą chce zmienić złe nawyki Polaków oraz nakłonić ich do wyrzucania zużytych soczewek w bezpieczniejsze dla natury miejsce. Gdzie?

Wystarczy odkładać je do specjalnego woreczka lub pustego pojemnika po soczewkach. Kolejnym krokiem będzie wyrzucenie ich do tekturowych pudełek znajdujących się w wybranych salonach optycznych.

3 na 10 Polaków wyrzuca zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety. Ich mikroskopijne kawałki pływają w wodzie. Najwięcej jest ich na dnie morskim. Ryby i owoce morza często mylą je z pożywieniem i połykają.

I chociaż soczewki są małe, to spłukiwanie ich w umywalce czy toalecie przyczynia się do zaśmiecania planety plastikowymi odpadami – podobnie jak jednorazowymi reklamówkami czy plastikowymi słomkami i butelkami.

Nie chcemy, aby ludzie zrezygnowali z używania soczewek kontaktowych. Wiemy, że odpowiednio używane są bezpieczne dla oka, pomagają lepiej widzieć i ułatwiają życie. Jest wiele sytuacji, w których soczewki są dużo wygodniejsze niż okulary korekcyjne, np. uprawianie sportu czy zabawa z dziećmi. Jednak ich rosnąca popularność wśród Polaków sprawia, że ludzie, często nieświadomie, zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety – tłumaczy Laura Wanzel, optometrysta z Twoje Soczewki.

Co robisz ze zużytymi soczewkami?

Przyznaję się – soczewki noszę od niemal 10 lat. Te zużyte zazwyczaj wyrzucałam do zlewu. Tak było najprościej pozbyć się ich z pudełka, by go umyć, napełnić płynem i włożyć do niego nowe. Gdy usłyszałam o akcji, postanowiłam zapytać innych o to, co robią ze zużytymi soczewkami. A (jeśli tak jak ja kiedyś) wyrzucają je do zlewu czy toalety, chciałam nakierować ich na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Soczewki kontaktowe nosiłam ponad 10 lat – uwolniłam się od nich dopiero po korekcji wzroku. Przez tę dekadę nigdy nie przyszło mi do głowy, by wyrzucać je do zlewu, chociażby z tego względu, że mogłyby się przykleić do kratki w umywalce. Zawsze „lądowały” więc w koszu na śmieci – mówi Marta.

Co robię ze zużytymi soczewkami? Wylewam je wraz z wodą z opakowania do toalety – odpowiedziała mi Agnieszka.

Wyrzucam je do zlewu, i tak spłyną wraz z wodą, np. przy myciu rąk. Robię tak od lat. Są zbyt małe, by zniszczyły coś w ściekach - dodaje Anna.

Ale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Niektóre osoby z mojego otoczenia słyszały już o akcji. W salonach optycznych do kupionych soczewek dodawane są też specjalne woreczki na odpadki. Coraz więcej osób nie wyrzuca więc już soczewek do śmieci, do zlewu czy do toalety. To dobra informacja!

Miliardy ton śmieci zalewają świat. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewkę w umywalce lub toalecie. Chcesz wiedzieć więcej o akcji? Wejdź na https://otworzoczy.com/.

Zobacz także:Jak chronić dziecko przed zanieczyszczeniami powietrza?Zanieczyszczenia w żywności – jak się przed nimi chronić?