gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem fot. Adobe Stock

Nie sklep, nie kościół. Naukowcy pokazują, gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia koronawirusem

Zdaniem naukowców to właśnie tam nawet 4 razy częściej dochodzi do zakażeń koronawirusem. Te prawdziwe „wylęgarnie koronawirusa” w wielu krajach zostały już zamknięte.
/ 16.11.2020 09:19
gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem fot. Adobe Stock

Cały świat wszelkimi sposobami walczy z pandemią koronawirusa, także w Polsce obecna fala epidemii sprawiła, że w szpitalach brakuje miejsc na oddziałach intensywnej opieki. Niedawno pisaliśmy o tym, że w szpitalu w Kraśniku zabrakło tlenu dla pacjenta. Zmarł w karetce.

Restauracje to prawdziwe wylęgarnie koronawirusa?

Mobilność ludzi została znacznie ograniczona, choć wciąż są tacy, którzy nie wierzą w pandemię. Zdecydowana większość osób stosuje się jednak do obostrzeń, nosi maseczki i dba o to, by się nie zarazić. A gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem?

Jeszcze na początku epidemii koronawirusa w Polsce ukazał się raport GIS, z którego wynikało, że miejscami, w których najczęściej dochodzi do transmisji wirusa, są szpitale i przychodnie. Obecnie eksperci jako miejsca transmisji wskazują głównie domy, a wzrost zakażeń wiążą z otwarciem szkół na początku września.

Amerykańcy naukowcy przeanalizowali dane z 98 milionów telefonów komórkowych. Weryfikowano, gdzie najczęściej logowały się urządzenia i ile czasu spędzali w nich ich właściciele. Następnie zweryfikowano czy osoby te zaraziły się koronawirusem. Okazało się, że najbardziej prawdopodobne jest, że miejscem zakażenia nie były sklepy, w których spędza się sporo czasu, ale właśnie restauracje. Naukowcy wskazali 4 miejsca, w których najłatwiej zarazić się koronawirusem:

  • restauracje,
  • siłownie,
  • kawiarnie,
  • hotele.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston analizowali dane pozyskane w okresie od marca do maja 2020. 

Amerykanie ustalili, że otwarcie restauracji bez żadnych limitów tylko w Chicago mogłoby spowodować wzrost liczby zakażeń o kolejne pół miliona przypadków.

Obecnie w Polsce restauracje sprzedają tylko na wynos i z dostawą do domu. By wejść do środka i złożyć zamówienie, konieczna jest maseczka.

Do tej pory od początku epidemii w Polsce potwierdzono 712 972 przypadki zakażenia koronawirusem, 10 348 osób zmarło.

Źródło: Nature.com

To też może cię zainteresować:
90-latek prosił lekarza, by ratował młodszych. Dzięki uporowi medyka mężczyzna pokonał koronawirusa
26-latek przez 8 godzin czekał na miejsce w szpitalu. Nie przeżył
Premier Morawiecki tłumaczy, dlaczego nie zamknięto kościołów