Natalia Przybysz opowiedziała o swojej aborcji. "5 minut i masz z powrotem swoje życie"

Rozmawiała o piosence, nagranej tuż po Czarnym Proteście. Okazało się, że jest o niej. Dlaczego zdecydowała się na usunięcie ciąży?
Natalia Przybysz fot. ONS.pl

Zaczęło się od rozmowy o najnowszej piosence Natalii Przybysz "Przez sen", która była reakcją na Czarny Protest, który miał miejsce 3 października w Warszawie. Piosenkarka tłumaczyła znaczenie treści piosenki i nagle przyznała się, że... jest to utwór o niej samej. O dziewczynie, która dokonała aborcji.

Czarny Protest w Polsce i na świecie

W trakcie rozmowy z dziennikarzem "Wysokich Obcasów", wyznała wprost:

- To historia o aborcji. I o uczuciach. O wpadce. Trafiła się ludziom dorosłym, rodzicom dwójki dzieci(...). Nie chcą teraz niczego zmieniać, zaczynać od początku. (...) Nie chcą szukać większego mieszkania teraz. 60 metrów kwadratowych ze wszystkimi książkami i zabawkami dzieci jest trochę ciasne, ale jest OK".

Słowa niebezpieczne, trudne, wymagające ogromnego wysiłku emocjonalnego. Czemu postanowiła się tym podzielić na łamach magazynu? Czy chodzi o wyrzuty sumienia, czy o szczerość wobec słuchaczy, a może o zwrócenie uwagi na poważny, zamiatany pod dywan problem, jakim jest kwitnące podziemie aborcyjne w Polsce?

Do busa i na Słowację

Natalia Przybysz była absolutnie świadoma, że jej wyznanie stanie się pożywką dla mediów. Z krytyką spotykała się przecież przez lata Maria Czubaszek, która otwarcie mówiła o tym, że dokonała aborcji - Przybysz wiedziała, że i jej nazwisko będzie teraz szargane. Swoją decyzję umotywowała w kilku słowach, którą można podsumować w jeden sposób: stop milczącej hipokryzji. Artystka chce, aby kobiety przemówiły swoim głosem i mogły same decydować o sobie.

"Żyjemy w rzeczywistości, w której wszyscy udają, że to się nie dzieje. Każda kobieta jest z tym sama. To złe uczucie. Więc ja chcę to teraz powiedzieć na głos" – tłumaczy artystka.

Historia Przybysz to pewnie historia wielu polskich kobiet, które nie doczekały się pomocy ze strony lekarza, bliskich osób, gdy okazało się, że noszą w sobie niechciane dziecko. Gdy wokalistka zdecydowała się na usunięcie ciąży, najpierw trafiła do lekarza w Polsce. Ten oświadczył, że zabiegu nie dokona, ale polecił jej tabletki na wrzody, które mogą doprowadzić do poronienia (sic!). Lek nie przyniósł żądanego efektu. Pojawiła się alternatywa: wyjazd na Słowację. Natalia Przybysz opowiedziała, jak wygląda mechanizm zapisu, przebieg zabiegu w kilku zdaniach. Wszystko jest zorganizowane perfekcyjnie. Do słowackiej kliniki jedzie się busem z Krakowa za 1000 złotych. Są wyznaczone osoby, które opiekują się ciężarnymi i wspierają w trudnych chwilach.

Czuję wielką ulgę. Nagle cieszysz się wszystkim w swoim życiu, tym, co masz.

 

Kotlina Sandomierska

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Przybysz (@natalia_przybysz_official)

Przybysz zapytana o to, jak kobieta czuje się w takiej klinice i jaka panuje tam atmosfera, odsyła nas do piosenki "Przez sen", ale mówi w kilku słowach:

- Jest czysto, miło, ciepło. (...) Kładzie się do łóżka. Przychodzi anestezjolog, ona podaje rękę, zasypia. Po pięciu minutach budzi się na sali, pod kołdrą, jej chłopak jest koło niej. Wszystko trwało pięć minut. Pięć minut. I nagle przychodzi taki wielki oddech. Największy wydech świata. (...) No, ta dziewczyna... To znaczy ja. Czuję wielką ulgę. Nagle cieszysz się wszystkim w swoim życiu, tym, co masz. (...) Pięć minut - i masz z powrotem swoje życie.

"Ciało jest moje, i dusza" [słowa piosenki "Przez sen"]

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała nowa ustawa, czy prawo o dokonywaniu aborcji zostanie zaostrzone, wiele kobiet nadal będzie się decydować na aborcje i znajdą wyjście - bardziej ryzykowne lub mniej. Niektóre trafią do specjalistycznych klinik, inne do podziemnych rzeźni.

Prokuratura sprawdza, kto organizował Czarny Protest

 Fragmenty pochodzą z wywiadu dla "Wysokich Obcasów"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (32)
/2 miesiące temu
5 min wystarczy aby pomyslec-ruszyc glową i uprawiać bezpieczny seks! Brak słów...
/5 miesięcy temu
Biedna Kobieto oby to Twoje zabite DZIECKO kiedyś Ci wybaczyło.
/2 lata temu
Zobacz na badaniu USG u kobiety która np. jest w szóstym miesiącu ciąży czy to jest dziecko czy nie .Tam jest człowiek zapewniam Cię który żyje porusza i się rozwija.
POKAŻ KOMENTARZE (29)