Nastolatka po wypiciu energetyka fot. Adobe Stock

13-latka prawie umarła po wypiciu popularnego napoju. Nie dawajcie tego dzieciom i nastolatkom!

Po wypiciu napoju energetycznego 13-latka trafiła do szpitala z objawami przypominającymi udar.
Marta Słupska / 04.07.2018 12:25
Nastolatka po wypiciu energetyka fot. Adobe Stock

Jakiś czas temu 13-letnia Caitlin Fraser ze Szkocji postanowiła dodać sobie trochę energii pomiędzy lekcjami i kupiła napój energetyczny w food trucku zaparkowanym na terenie jej szkoły. Ten dzień nie różnił się od innych – robiła tak przez wiele dni z rzędu. Gdy go wypiła, poczuła drętwienie prawej strony twarzy, a kilka minut później jej ręce zaczęły sinieć. W krótkim czasie doznała paraliżu jednej połowy ciała i upadła na ziemię. Jej rówieśnicy zaalarmowali nauczycieli, będąc przekonanym, że dziewczyna doznała udaru, a ci zadzwonili po pogotowie.

Prawa strona mojej twarzy zaczęła drętwieć. Nie miałam pojęcia, co się dzieje. Po dwóch minutach już zupełnie nie czułam tej części twarzy. Byłam bardzo przerażona, moje koleżanki zawołały nauczyciela, który wezwał pogotowie i rodziców. Zostałam przewieziona do szpitala, gdzie przeszłam prześwietlenie klatki piersiowej, badanie krwi i EKG
– wspomina Caitlin.

W szpitalu, po przeprowadzeniu  serii badań, lekarze orzekli, że dziewczyna doświadczyła migreny hemiplegicznej spowodowanej przedawkowaniem kofeiny. Ta bowiem, pita przez wiele dni pod rząd, skumulowała się w jej organizmie. Specjaliści zabronili jej pić napoje energetyczne, ostrzegając, że mogą doprowadzić u niej do zawału serca.

Przyczyną migreny hemiplegicznej może być zarówno jedzenie, jak i uraz głowy bądź stres. Jej objawem jest jednostronny paraliż twarzy, ręki i nogi, co może się trwać nawet kilka dni, a gdy ustanie, pojawia się silny migrenowy ból głowy.

Caitlin Fraser wraz z mamą przestrzegają teraz innych rodziców, by uważali na to, co piją ich dzieci. Chociaż napoje energetyczne może kupować każdy, nie powinny one trafiać w ręce osób nieletnich – jak się okazuje, mogą być bowiem dla młodych organizmów bardzo niebezpieczne.

Chcę ostrzec innych – to, co przydarzyło się mnie, jest bardzo rzadkie, ale może przytrafić się także wam. Proszę, proszę spróbujcie ograniczyć picie takich napojów, bo to bardzo, bardzo straszne przeżycie. Jestem szczęśliwa, że moi przyjaciele i rodzina pomogli mi przetrwać ten trudny czas
– powiedziała Caitlin.

Więcej ciekawych tematów:
Nastolatka zaszła w ciążę, mimo że nie uprawiała seksu. Mówi o „niepokalanym poczęciu”
Ta kobieta urodziła się z wyjątkowym genem. Od porodu bardziej bolesna jest dla niej... depilacja bikini
Ta Rosjanka ma najpiękniejsze włosy świata. Aż trudno uwierzyć, że kilka lat temu walczyła z ŁYSIENIEM