Wcześniak w szpitalu fot. Adobe Stock

Najmniejszy wcześniak w Polsce uratowany. Dziecko wkrótce opuści szpital

Faustynka przyszła na świat w maju. Od tej pory sztab lekarzy walczył o jej zdrowie i życie. Dziś już wiadomo, że jest happy end.
Marta Kosakowska / 26.09.2018 13:26
Wcześniak w szpitalu fot. Adobe Stock

Urodziła się w 26. tygodniu ciąży. W dniu narodzin ważyła zaledwie 350 gramów i mierzyła 26 centymetrów. Była tak drobna, że personel szpitala bał się ją brać do rąk. Matka dziecka, wzięła je w ramiona dopiero po 2 tygodniach od porodu. Faustynka, bo o niej mowa, już wkrótce opuści szpital w Lublinie.

Najmniejsze dziecko urodzone w Polsce

Renata Matuszyńska, matka Faustynki, trafiła do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie w połowie maja. Była w ciężkim stanie. Istniało duże ryzyko obumarcia wewnątrzmacicznego - relacjonuje portal lublin.tvp.pl. Lekarze zadecydowali o wykonaniu cesarskiego cięcia. Dziewczynka natychmiast trafiła pod respirator. Przez 4 miesiące, medycy szpitala dokładali wszelkich starań, by dziecko rozwijało się najlepiej, jak to możliwe.

Skradły nasze serca! Uśmiechnięte wcześniaki dodają otuchy swoim rodzicom

I udało się! Obecnie Faustynka waży już 2 kilogramy. Wciąż jest nieduża, lecz sporo przybrała na wadze, a jej stan jest dobry. Po szczegółowych i kilkakrotnie powtarzanych badaniach stwierdzono, że dziecko prawidłowo widzi i słyszy. Nie zaobserwowano również, by dziewczynka wykazywała inne problemy zdrowotne, które są charakterystyczne dla wcześniaków. Rodzice Faustynki nie mogą się doczekać, by zabrać córkę do domu. Ten szczęśliwy moment prawdopodobnie nastąpi lada dzień. Lekarze przewidują, że będą mogli wypisać dziewczynkę ze szpitala na koniec września.

Przeczytaj:
Wcześniaki – wszystko co musisz wiedzieć
Karmienie doustne wcześniaka – kiedy się je stosuje?
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)