zatrucie muchomorem sromotnikowym fot. Adobe Stock

Siostry myślały, że jedzą pieczarki, a to były małe muchomory sromotnikowe. Kobiety zmarły

Dwie siostry zmarły na skutek zatrucia muchomorem sromotnikowym, grzyby miały dostać od sąsiada. Lekarz alarmuje: w tym roku zatruć jest więcej i mają cięższy przebieg.
/ 02.10.2020 08:24
zatrucie muchomorem sromotnikowym fot. Adobe Stock

Sezon grzybowy wciąż trwa i choć doświadczeni grzybiarze wiedzą, jak rozróżniać grzyby jadalne od trujących, w tym roku notuje się więcej przypadków zatruć niż rok temu.

Dwie siostry zatruły się muchomorem sromotnikowym. Były przekonane, że są to pieczarki.

Siostry zmarły po zjedzeniu muchomorów sromotnikowych

Do tragicznej w skutkach sytuacji doszło w Poznaniu. Dwie siostry w wieku 66 i 80 lat zjadły grzyby, które otrzymały w prezencie od sąsiada. Obie sądziły, że to pieczarki, tymczasem była to młoda forma muchomora sromotnikowego.

Ten trujący grzyb mógł nie wzbudzić podejrzeń kobiet, ponieważ młody muchomor sromotnikowy jest podobny do kilku innych gatunków grzybów jadalnych. Także smak nie musiał być czynnikiem alarmującym, ponieważ w przypadku tego grzyba jest on łagodny.

Kobiety pochodziły z okolic Wrześni w woj. wielkopolskim i w poniedziałek w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Obie były leczone w szpitalu miejskim w Poznaniu, młodsza pacjentka została zakwalifikowana do przeszczepu wątroby, jednak zmarła po przewiezieniu do szpitala w Warszawie.

Jeżeli nasze leczenie nie pomaga, nie przynosi efektów, to ostateczną formą jest przeszczepienie wątroby. Dlatego pacjentka została zakwalifikowana, dojechała do Warszawy, ale niestety jej stan był tak ciężki, że po kilku godzinach zmarła.
- przekazał rzecznik poznańskiego szpitala lek. Med. Eryk Matuszkiewicz.

Młodsza z kobiet zmarła w nocy ze środy na czwartek w Warszawie, 80-latka w czwartek nad ranem w Poznaniu.

Zatrucia grzybami coraz częstsze

Okazuje się, że przypadek zatrucia grzybami nie był odosobniony. Jak przekazał lekarz ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu, od początku września na oddział toksykologii trafiło już 5 osób z potwierdzonym zatruciem muchomorem sromotnikowym.

Dr Matuszkiewicz podkreślił, że w ubiegłym roku nie było tylu przypadków zatruć i nie były one tak ciężkie, jak obecnie. W ubiegłym roku żaden z leczonych przypadków zatrucia grzybami w poznańskiej placówce nie zakończył się śmiercią pacjenta.

Źródło: Onet.pl

Czytaj więcej na temat grzybów:
Przerażające znalezisko z polskich lasów. Mówią o nich „palce umarlaka”
Jak obierać grzyby? Zobacz jak oczyścić grzyby krok po kroku
Od kiedy można dawać dzieciom grzyby? Specjalista wyjaśnia
10 rad jak nie zbierać grzybów czyli antyporadnik grzybiarza