Mleko z piersi fot. Adobe Stock

Lody z mleka karmiących kobiet zwalczają koronawirusa? Te badania stawiają sprawę jasno

Brzmi jak kontrowersyjny dowcip? Okazuje się, że to całkiem skuteczny sposób walki z Covid-19.
/ 15.10.2020 09:00
Mleko z piersi fot. Adobe Stock

Od początku pandemii naukowcy z całego świata prześcigają się w znalezieniu sposobu na walkę z chorobą i zapewnienie ludziom bezpieczeństwa. Trwają już prace nad szczepionkami, nowymi lekami i terapiami wzmagającymi odporność. Część z nich jest mocno eksperymentalna i może budzić kontrowersje. Tak jak pomysł holenderskich naukowców, którzy w walce z koronawirusem chcą wykorzystać... mleko z piersi. 

Mleko z piersi zwalcza koronawirusa?

Jak podaje serwis „SuperMamy”, eksperci ze Szpitala Dziecięcego Emmy, części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego planują pobrać mleko od co najmniej 7500 kobiet, które przeszły koronawirusa, w celu użycia go jako środka ochronny przeciwko Covid-19.

Ze wstępnych badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że mleko kobiet, które mają już za sobą zakażenie Covid-19 zawiera przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Na zawartość przeciwciał nie ma wpływu również wysoka temperatura, co pozwala na obróbkę termiczną mleka. Naukowcy planują wykorzystać mleko ozdrowiałych pacjentek do stworzenia lodów, które mogą uodparniać innych na zarażenie się Covid-19.

Wygląda na to, że przeciwciała pozostają w mleku matki jeszcze dłużej, niż sądziliśmy, nawet do sześciu miesięcy od zakażenia. To bardzo dobra wiadomość - powiedział w rozmowie z mediami dr Van Goudoever, dyrektor amsterdamskiej placówki

Lody z mleka z piersi na koronawirusa

Zespół z Amsterdamu przygotował już pierwszą partię lodów z mleka z piersi i sprawdził, czy zawierają odpowiednią ilość przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Wynik badań jest niezwykle obiecujący. 

W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych - zdradził dr Van Goudoever

Eksperci informują, że lody z mleka z przeciwciałami będzie początkowo używane do ochrony osób starszych i osób o złym stanie zdrowia, które są w podwyższonej grupie ryzyka zarażenia Covid-19. Pierwsze porcje zostaną przekazane do domów opieki i hospicjów. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Dramatyczny apel lekarki SOR: "Jesteśmy na krańcu naszej wytrzymałości"
Nawet 200 tysięcy nowych zakażeń dziennie? Matematycy podają prognozy dla Polski
Policja wystawia mandaty za brak maseczki. "Skończyła się taryfa ulgowa"
Dr Grzesiowski ostro o strategii rządu: to szkoły są przyczyną dużego wzrostu zakażeń