Media kontra rzeczywistość – video

Nie od dziś wiadomo, że Instagram pokazuje upiększony, ale nierealny świat.
Marta Słupska / 08.03.2017 12:41

Dziewczyna wraca do domu i całuje chłopaka na powitanie. Udaje jej się zrobić mu zdjęcie, gdy cmoka go w policzek, mężczyzna jednak szybko ją odgania, bo ważniejsze jest dla niego to, co akurat leci w telewizji. Smutna dziewczyna wychodzi z pokoju i przechodzi do sypialni. Załamana zamieszcza fotografię na Instagramie i opada bezsilnie na łóżko. Podrywa się na dźwięk posypujących się pod zdjęciem „lajków”: jeden, drugi, szósty, dziesiąty… Znów udało jej się w mediach oszukać rzeczywistość.

Media kontra realny świat

Żyjemy w czasach, w których wszystko jest na pokaz: spędzanie czasu z przyjaciółmi zamienia się w bezgłośne spotkanie, na którym każdy zapatrzony jest w swój telefon, każde wyjście do restauracji podsumowujemy zrobieniem zdjęcia jedzenia, które koniecznie trzeba zamieścić w mediach społecznościowych, a negatywne emocje maskujemy uśmiechem, który ma pokazać, jak bardzo jesteśmy spełnieni i szczęśliwi. Tylko czy na pewno?

Świat Instagrama rządzi się swoimi prawami: tu nie ma miejsca na smutek, bałagan czy nieładny wygląd. Wszystko musi być piękne, świeże, fit, ułożone pod linijkę i uporządkowane. Każdy ruch jest starannie przemyślany, każdy kadr musi być idealny.

Ditch the Label – jedna z największych brytyjskich organizacji działających przeciwko nietolerancji – przygotowała interesujący spot, w którym obnaża najpowszechniejsze zachowania wielu użytkowników Instagrama: bezmyślne naśladowanie trendów, upiększanie rzeczywistości i życie w kłamstwie. Filmik zatytułowany „Are you living an Insta Lie? Social media vs. reality” (“Czy żyjesz w świecie instagramowego kłamstwa? Media społecznościowe kontra rzeczywistość”) obejrzało już ponad 100,000 osób, a ich komentarze pod video tylko udowadniają, że faktycznie współczesne społeczeństwa mają problem z przedstawianiem swojego życia w internecie.

Niedoskonałości na Instagramie

Temat niewspółmierności rzeczywistości i tego, jak przedstawiamy ją w sieci, już od lat budzi skrajne emocje. Niedawno zauważyłyśmy pewien trend, który jest odstępstwem od tej normy: coraz więcej kobiet (i nie tylko) zamieszcza na Instagramie to, jak NAPRAWDĘ wygląda – bez makijażu, wciągania brzucha i zasłaniania blizn. Wręcz przeciwnie – wiele z nich bez wstydu pokazuje swoje niedoskonałości, o czym wielokrotnie już na Polki.pl pisałyśmy.

Czy zatem istnieje jakieś światełko w tunelu tego znienawidzonego przez wiele osób instagramowego blichtru? Czy odwrót w stronę naturalności zacznie dominować w mediach społecznościowych? Po cichu na to liczymy – w końcu oglądanie nierealnie pięknych, wyretuszowanych zdjęć nawet najtwardszą z nas może wpędzić w niesłuszne kompleksy!

Zacznij myśleć pozytywnie o swoim ciele. Te instagramerki mają na to doskonały pomysł

KOMENTARZE (2)