Malowanie paznokci fot. Adobe Stock

Masz koronawirusa? Lepiej nie maluj paznokci w czasie choroby

Lakier do paznokci może zaburzyć działanie bardzo ważnego urządzenia monitorującego stan zdrowia chorych.
/ 17.11.2020 09:02
Malowanie paznokci fot. Adobe Stock

Chociaż w czasie choroby malowanie paznokci może poprawić nam humor i stanowić oderwanie od przykrej rzeczywistości, w czasie Covid-19 lepiej jest je sobie odpuścić. Ministerstwo Zdrowia uprzedza, że lakier do paznokci i zbyt długie pazurki mogą zaburzyć działanie ważnego sprzętu monitorującego poziom tlenu w krwi, czyli pulsoksymetru. 

Paznokcie a pulsoksymetr

Od niedawna w Polsce chorzy na Covid-19 mogą korzystać z pulsoksymetrów zapewnionych przez rząd. Jest to dość niewielkie urządzenie, które sprawdza poziom naszej saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Istnieje jednak szereg rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na pomiary i je przekłamywać.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, żeby pulsoksymetr działał poprawnie, pacjenci nie mogą mieć zbyt długich ani pomalowanych paznokci.

Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru? Ruch palca podczas pomiaru, wilgotna dłoń, paznokcie pomalowane lakierem, zbyt długie paznokcie - wylicza Ministerstwo Zdrowia

Pulsoksymetry na razie otrzymali chorzy na Covid-19 z grup najwyższego ryzyka, czyli m.in. seniorzy. Pilotażowy program rządu rozpoczął się w Małopolsce, gdzie zakażeń jest obecnie najwięcej. Resort zdrowia planuje jednak rozpowszechnić go na całą Polskę. 

To też może cię zainteresować:
Szef MEN: musimy przygotować się na kolejne miesiące nauki zdalnej
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów na koronawirusa w Polsce jest pozytywna. To najgorszy wynik od początku pandemii w Europie