Martyna Wojciechowska wspiera akcję Żywiec Zdrój

Martyna Wojciechowska wspiera akcję Żywiec Zdrój

Rusza 10. edycja programu „Po Stronie Natury”. Na czym polega?
/ 20.04.2018 12:27
Martyna Wojciechowska wspiera akcję Żywiec Zdrój

Rusza 10. edycja programu „Po Stronie Natury”, w ramach której posadzonych zostanie kolejne 2 miliony drzew. Na sklepowe półki trafi dokładnie taka sama liczba wyjątkowych butelek wody niegazowanej Żywiec Zdrój – wyjątkowych, bo zrobionych aż w 50% z surowców wtórnych. Tegoroczna odsłona programu skupia się na edukacji o recyklingu – okazuje się bowiem, że wciąż mamy wiele do nadrobienia w tej kwestii.

Wielkie wyzwanie, niewiele czasu

Zgodnie z dyrektywami UE, w roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu, który obecnie wynosi tylko 26%.

Aktualne dane pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii recyklingu w Polsce, w tym edukacji na ten temat. Właśnie dlatego w jubileuszowej edycji programu „Po Stronie Natury” razem z naszymi partnerami chcemy zwrócić uwagę na to, że odpady to surowce, które warto segregować, by móc ich ponownie użyć
– tłumaczy Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój S.A.

Aby to podkreślić, a zarazem pokazać możliwości płynące z przetwarzania plastiku, Żywiec Zdrój stworzył limitowaną serię dwóch milionów innowacyjnych butelek w 50% stworzonych z surowca wtórnego, czyli przetworzonego plastiku (rPET, ang. recycled PET).

Chcemy w ten sposób pokazać, że plastikowej butelce można nadać drugie życie i stworzyć z niej np. kolejne butelki
– dodaje Inga Songin.

Ta wyjątkowa seria trafiła na sklepowe półki pod koniec marca.

Zadanie: segregowanie!

Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. Warto wiedzieć, że kluczowe znaczenie w wieloetapowym procesie recyklingu tego surowca ma umieszczanie opakowań w odpowiednich pojemnikach.

To od nas wszystkich zależy, co stanie się z plastikową butelką po zużyciu produktu. Pamiętajmy, by wrzucać ją do właściwego, żółtego pojemnika! Tylko wtedy ma szansę zyskać drugie życie i powrócić do nas jako nowy przedmiot – ubranie, pojemnik na żywność czy element mebla
– tłumaczy Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu Żywiec Zdrój „Po Stronie Natury”.  

­

2 miliony nowych drzew

W ramach programu „Po Stronie Natury”, od początku jego trwania, Żywiec Zdrój i liczni partnerzy posadzili już ponad 6 milionów drzew. Działania w ramach jubileuszowej edycji programu wspierają: PTTK, Fundacja Ekologiczna „Arka”, Outriders oraz Lasy Państwowe.

Naszą misją i jednym z podstawowych zadań jest dbanie o przyrodę, którą gospodarujemy na 1/3 powierzchni Polski. Dlatego z ogromną chęcią od lat angażujemy się w program „Po Stronie Natury”. W tym roku w ramach programu nasi leśnicy posadzą aż 2 miliony nowych drzew!
– mówi rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Jeden program, wiele celów

Dotychczas w ramach programu  udało się także zrealizować 115 lokalnych projektów ekologicznych oraz odnowić niemal 1000 km szlaków turystycznych i wyposażyliśmy wiele górskich schronisk PTTK w urządzenia wspierające recykling butelek wytworzonych z plastiku! Jednym z działań realizowanych w ramach akcji jest konkurs grantowy „Inicjatywy Po Stronie Natury”.

Konkurs ma na celu wyłonienie pomysłów na projekty fotograficzne, wideo, studenckie, ekoinnowacje i reportaże, popularyzujące ochronę przyrody i dbałość o nią. Zgłoszone pomysły muszą nawiązywać do tematu przewodniego tegorocznej edycji konkursu – „poWTÓRNE życie
– mówi Anna Górnicka z Outriders, organizacji odpowiedzialnej za koordynację konkursu.

Nabór wniosków trwa jeszcze do 26 kwietnia na stronie inicjatywy.postronienatury.pl. Zwycięzcy mogą zdobyć nawet 25 tys. zł na realizację swoich pomysłów.

Aby zmieniać nasze otoczenie, musimy najpierw nauczyć się zmieniać siebie. Edukacja ekologiczna jest istotna w przypadku każdego, bez względu na wiek. Wszystkim nam zależy przecież na czystym środowisku i pozyskiwaniu wiedzy na temat tego, jak możemy o nie dbać. Dlatego inicjatywy takie jak program „Po Stronie Natury” są tak ważne i potrzebne – zależy nam na kształtowaniu postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia
– tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Podwójne zobowiązanie

Zrównoważony rozwój oraz troska o naturę od dawna są wpisane w misję firmy Żywiec  Zdrój S.A., która nieustannie szuka nowych rozwiązań, które pozwolą ją realizować. Zarówno konsekwentnie wdrażany program „Po Stronie Natury”, jak i kolejne innowacje wprowadzane w opakowaniach to zmiany, które pozwolą dalej redukować ilość odpadów, zamknąć cykl obiegu odpadu, co zmniejsza zużycie surowców naturalnych, a w konsekwencji – także zmniejszenie śladu węglowego, co przez ostatnich 10 lat Żywiec Zdrój zrobił, zmniejszając emisję CO2 o 43%.

Jednak, aby wyniki były jeszcze bardziej widoczne, konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron,w tym konsumentów. Do nich właśnie są skierowane działania edukacyjne na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na stronie programu: www.postronienatury.pl można znaleźć nie tylko więcej informacji na jego temat, lecz także materiały edukacyjne.

Polecamy:
Taka wysypka wskazuje na bardzo agresywną odmianę raka piersi! Jak ją rozpoznać?
Przełomowe odkrycie Polaków. Lek na raka od lat mieliśmy... na wyciągnięcie ręki!