Kobiety w Sudanie wolne od obrzezania fot. Adobe Stock

Koniec dramatu Sudańskich kobiet. Rząd zakazał tam barbarzyńskiego zabiegu obrzezania

Przełomowa decyzja w Sudanie. Rząd afrykańskiego państwa nałoży kary grzywny i więzienia dla wszystkich osób, które przeprowadzą zabieg obrzezania na kobietach i dziewczynkach. To wielki krok afrykańskich kobiet w walce o godność i niezależność.
/ 10.05.2020 12:10
Kobiety w Sudanie wolne od obrzezania fot. Adobe Stock

W wielu krajach afrykańskich po dziś dzień praktykuje się barbarzyńską tradycję obrzezania kobiet. Zabieg polega na wycięciu łechtaczki lub wszystkich zewnętrznych narządów płciowych, przez co kobieta do końca życia nie będzie mogła odczuwać przyjemności ze współżycia.

Obrzezanie przebiega najczęściej w polowych warunkach, przy użyciu niewysterylizowanych narzędzi, kończąc się kalectwem lub poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Na szczęście sytuacja ta w końcu dobiega końca. Sudańskie władze ogłosiły właśnie, że za obrzezanie kobiety grozić będzie kara grzywny lub więzienia

Sudan zakazuje obrzezania kobiet

Nimco Ali z organizacji Five Foundation, która od lat walczy o wprowadzenie zakazu obrzezania kobiet i dziewcząt na łamach „New York Times” powiedziała, że to ogromny krok dla Sudanu i jego nowego rządu. Nowe prawo będzie chroniło dziewczynki i ich matki, które zmuszone są poddawać córki drastycznej operacji. 

Afryka nie może prosperować, jeżeli nie zaopiekuje się dziewczynkami i kobietami - dodała działaczka

Z danych ONZ wynika, że 9 na 10 Sudanek, zostało poddanych zabiegowi, podczas którego usuwane są żeńskie narządy płciowe. Praktykuje się tam tzw. obrzezanie typu trzeciego, które polega na wycięciu zewnętrznych organów płciowych i zaszyciu sromu. Zabiegi przeprowadza się u dziewczynek, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania.

Które kraje przeprowadzają zabieg obrzezania kobiet? 

Dane zgromadzone przez UNICEF mówią o 28 krajach Afryki i bliskiej Azji, w których przeprowadza się obrzezanie dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 49 lat. Największych odsetek okaleczonych kobiet dotyczy Somalii (98% kobiet przeszło zabieg), Gwinei (97% kobiet) oraz Dżibuti (93% kobiet). 

Od dramatycznego zabiegu odchodzą już mieszkańcy Kamerunu (1% kobiet zostało obrzezanych) oraz Ugandy (również 1%). Mimo to musi minąć jeszcze wiele lat, zanim wszystkie afrykańskie kraje zrezygnują z tej barbarzyńskiej tradycji. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:


Turcja rusza z sezonem turystycznym. By przyciągnąć podróżnych, tworzy "strefy bez koronawirusa"
Dr Grzesiowski martwi się podejściem Polaków do epidemii. "Boję się, że myślą, że już po wszystkim"
Proboszcz organizuje komunię 10 maja. Zaskoczeni rodzice nie kryją oburzenia
3,5 mln zakażeń koronawirusem na świecie, a plaże pękają w szwach. Kontrowersyjne zdjęcie obiegło sieć