kolejna pandemia jest kwestią czasu fot. Adobe Stock

Kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu? Belgijscy naukowcy nie mają wątpliwości

Według szefa działu wirusologii Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii po COVID-19 przyjdą kolejne, równie groźne pandemie. Wyznał też, dlaczego będą się one zdarzać coraz częściej.
Urszula Wilczkowska / 01.12.2020 09:22
kolejna pandemia jest kwestią czasu fot. Adobe Stock

Wszyscy liczymy na to, że już niedługo pandemia koronawirusa się skończy i będziemy mogli wrócić do życia - z pewnością nie takiego, jak wcześniej, ale względnie normalnego. Nadzieją napawa nas nie tylko coraz mniejsza ilość zakażeń, ale przede wszystkim skuteczne szczepionki, które do Polski mają trafić już w połowie stycznia.

Naukowcy nie patrzą jednak tak optymistycznie na przyszłość. Coraz częściej pojawiają się głosy, że pandemia koronawirusa to dopiero początek, a światu przyjdzie się mierzyć z kolejnymi wirusami. Nie wszystkie z nich będą miały potencjał pandemiczny, ale jak pokazują doświadczenia z tego roku, wystarczy jeden, by cały świat zadrżał.

Po COVID-19 przyjdą kolejne pandemie

Według profesora Kevina Ariëna, szefa działu wirusologii Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii kolejne pandemie są pewne i są jedynie kwestią czasu. Już teraz po świecie krąży wiele wirusów, które nie zostały jeszcze odkryte, a te ciągle mutują, przez co tworzą się kolejne i kolejne...

Jak mówi wirusolog, naukowcy już od dawna przewidywali wybuch pandemii, jeszcze zanim pojawił się koronawirus. Ekspert nie ma wątpliwości, dlaczego tak się dzieje - głównym powodem, dla którego pandemie będą się rozwijać, jest przeludnienie Ziemi. Nie bez wpływu są także zmiany klimatyczne, które powodują migracje egzotycznych owadów przenoszących groźne choroby.

W czasie największej pandemii w historii Zachodu, grypy hiszpanki w latach 1918-1919, na świecie żyło 1,7 miliarda ludzi. Teraz jest prawie 8 miliardów. Wtedy ludzie podróżowali pieszo lub konno, teraz w krótkim czasie lecimy na drugi koniec świata. W ciągu niespełna wieku rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych dramatycznie się zmieniło
- mówi ekspert.

Tak było w przypadku koronawirusa. Smutne jest, że na następne epidemie również nie będziemy mogli przygotować się wcześniej. Obecnie zostaje nam dystans społeczny, dezynfekcja i noszenie maseczek.

Źródło: o2.pl

To też może cię zainteresować:
Zmiany w dodatku covidowym dla medyków. Nie każdy z nich dostanie premię za walkę z pandemią
Lekarz pokazał, jak wygląda śmierć pacjenta z COVID-19. Przerażające nagranie obiegło internet
Rząd przyjął rozporządzenie ws. limitu gości na święta. Zaprosisz tylko 5 gości