Kobieta na fotelu ginekologicznym. fot. Adobe Stock

„Jest pani za gruba” - usłyszała. Ginekolog odmówił zbadania pacjentki. To nie jest odosobniony przypadek...

Czy można być zbyt grubą na badanie ginekologiczne? Okazje się, że wg niektórych lekarzy tak... Przekonała się o tym mieszkanka Katowic, która została odprawiona przez lekarza z powodu zbyt dużej wagi.
Marta Kosakowska / 14.08.2018 14:00
Kobieta na fotelu ginekologicznym. fot. Adobe Stock

Zaskakujący post pojawił się na jednym z katowickich forów internetowych. Pani Alicja poprosiła o polecenie ginekologa, który zbada ją bez zbędnych komentarzy na temat jej wagi. Wpis spotkał się z ogromnym odzewem. Sprawę opisał portal natemat.pl. A my nie możemy uwierzyć w to, co spotkało panią Alicję w gabinecie ginekologicznym! Tym bardziej, że takich przypadków jest więcej.

Sprawa wagi ciężkiej

Szukam dobrego ginekologa bez docinków na temat wagi
- napisała pani Alicja na forum.

Kobieta wyjaśniła, że będąc pacjentką w gabinecie ginekologicznym usłyszała, że ma olbrzymią nadwagę. Dostała zalecenie, żeby szybko schudnąć. Jednak to nie wszystko. Lekarz wypisał pani Alicji lek na cukrzycę typu 2. bez wcześniejszego badania.

Okazuje się, że przypadek pani Alicji nie jest odosobniony. Pod jej postem na forum rozgorzała gorąca dyskusja. Inne kobiety zaczęły przytaczać podobne sytuacje. Z tego, co piszą rysuje się przykry obraz traktowania kobiet z nadwagą w niektórych gabinetach ginekologicznych.

Właśnie wróciłam od ginekologa. Wcześniej byłam tylko dwa razy, teraz postanowiłam po dłuższym czasie iść, bo chciałam się przebadać kontrolnie i zrobić cytologię, bo nigdy nie robiłam, do tego badanie piersi itd. Lekarz mnie nie zbadał tylko zapytał ile ważę. Powiedziałam że 90 kilo i zaczął gadać, że to niezdrowe, żebym schudła 20 kilo i wtedy przyszła do niego, ponieważ on już kończy (byłam ostatnią pacjentką)
- napisała pani Magda.

Lekarz spytał po co mi USG skoro i tak nic nie będzie widać. „Jest pani za gruba”. Rozpłakałam się i wyszłam
- relacjonuje inna kobieta.

Na szczęście nie wszędzie tak jest. Forumowicze polecili wielu ginekologów w Katowicach, którzy podejmują się leczenia pacjentek z nadwagą. Pani Alicja ma zamiar skorzystać z rekomendacji.

Przeczytaj też: Te komentarze są tak obleśne, że aż wstyd je cytować… Przedstawiamy najbardziej żenujące teksty ginekologów

Czy lekarz może odmówić leczenia ze względu na nadwagę pacjenta?

Kodeks Etyki Pracy wyraźnie mówi, że lekarz nie może odmówić udzielenia pomocy w sytuacjach, kiedy brak takiego działania stworzyłby zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta.

Odstąpienie lekarza od leczenia jest możliwa jedynie w uzasadnionych przypadkach np. braku odpowiedniej wiedzy lub sprzętu. Jeśli lekarz podejmuje decyzję o niepodejmowaniu leczenia, ma obowiązek wskazać pacjentowi inną możliwość uzyskania pomocy. Przypadek powinien odnotować w dokumentacji medycznej, dodając do tego stosowne uzasadnienie. Więcej: >> Czy lekarz może odmówić pacjentowi leczenia?

Źródło: natemat.pl

Przeczytaj:
Polka u ginekologa - jak znaleźć lekarza idealnego?
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?