Poród naturalny po cesarce - vbac fot. Adobe Stock

Pani Aleksandra po 4 cesarkach urodziła dziecko siłami natury. Dla kobiet niemożliwe nie istnieje

Lekarze z warszawskiego szpitala pękają z dumy! To pierwszy tzw. poród VBA4CC, który miał miejsce 18 czerwca w szpitalu specjalistyczny św. Zofii przy Żelaznej. Gratulacje dla dzielnej mamy!
Edyta Liebert / 24.06.2020 15:15
Poród naturalny po cesarce - vbac fot. Adobe Stock

18 czerwca 2020 w warszawskim szpital św. Zofii (popularna „Żelazna”) przyszła na świat córka pani Aleksandry. Poród był wyjątkowy - był to 5. poród szczęśliwej mamy, ale pierwszy siłami natury!

Poród naturalny po cesarce jest możliwy

Do niedawna pokutowało przeświadczenie, że jeśli kobieta rodziła dziecko lub dzieci drogą cesarskiego cięcia, powinna pogrzebać nadzieje na poród naturalny w przyszłości. W Warszawie w szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej dokonał się niemal cud - nie dość, że kobieta urodziła dziecko naturalnie po cesarkach, to był to jej 5. poród!

Lekarze i położne zasługują na brawa nie mniejsze, niż pani Aleksandra, której udało się urodzić córkę siłami natury. Córka Pani Aleksandry ważyła 4240 g i mierzyła 58 cmTo pierwszy taki przypadek VBAC w tym szpitalu położniczym i zapewne także w Polsce. 

Co to jest VBAC?

VBAC (Vaginal Birth After Caesarean Section) to nazwa na poród siłami natury po wcześniejszym cesarkim cięciu (lub kilku cesarkach). To zjawisko, które coraz liczniej można zaobserwować w szpitalach położniczych, w których lekarze i rodząca podejmują próbę porodu naturalnego po cesarce. Poród zakończony cięciem cesarskim nie musi oznaczać kolejnych porodów wyłącznie drogą operacyjną.

Dzięki tej zmianie wiele kobiet po cięciu cesarskim wciąż ma szansę na to, aby urodzić dziecko w sposób naturalny. Szacuje się, że 60-80% kobiet po cesarskim cięciu, które podejmują próbę porodu naturalnego, urodziło drogami natury.

Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających udanemu VBAC-owi jest pozytywne nastawienie kobiety, czyli chęć urodzenia dziecka drogą naturalną, gotowość na podjęcie wyzwania jakim jest poród. Przebieg porodu VBAC prowadzi położna i lekarz a w końcowej jego fazie rodzącej towarzyszy zespół neonatologiczny - czytamy na stronie szpitala specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

Szpital na Żelaznej jest jednym z wiodących, najlepszych szpitali dla przyszłych mam. Ciężarne z całej Polski przyjeżdżają rodzić w św. Zofii z uwagi na nowoczesne warunki i rozsądne podejście do rodzących - znieczulenie porodowe na życzenie nie spotyka się z naganą, a wyrozumiałością, położne całym sercem wspierają rodzące, a młode mamy mogą liczyć w każdej chwili na pomoc doradców laktacyjnych). 

VBAC czy cesarka na życzenie?

Bardzo ważnym elementem VBAC-u jest wcześniejsza kwalifikacja lekarska do próby takiego porodu. Podczas wizyty lekarz ocenia czy nie występują czynniki powtarzalne, które spowodowały, że poprzedni poród zakończył się cięciem cesarskim.

Wiele kobiet decyduje się na cesarkę na życzenie nie wiedząc nawet, że jest duża szansa na urodzenie dziecka siłami natury. Część rodzących nawet, jeśli nie ma przeciwwskazań do podjęcia próby porodu siłami natury, również deklaruje chęć operacyjnego porodu, co przez niektóre matki nazywane jest okrutnie „wydobycinami”, a nie narodzinami. 

Cesarka to poważna operacja, wokół której narosło wiele mitów i zafałszowanych teorii, np. dotyczących karmienia piersią po cesarce. Poród silami natury jest - jeśli nie ma do niego przeciwwskazań medycznych - najlepszą droga do powitania dziecka na świecie zarówno dla niego, jak i dla mamy.

Więcej o porodzie: Jak wygląda przebieg cesarskiego cięciaJak przygotować się do porodu rodzinnegoJak wygląda poród w wodzie i czy jest lepszy od „zwykłego”

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)