Epidemia koronawirusa w kilka tygodni zupełnie zmieniła nasze życie. Dzieci nie chodzą do szkoły, zamknięte są granice państwa, a z domu wychodzimy tylko w razie konieczności, żeby zrobić zakupy, iść do lekarza, apteki lub pracy - jeżeli nie można wykonywać jej zdalnie. Wiele osób pewnie zastanawia się, kiedy skończy się ten koszmar i będziemy mogli bezpiecznie wrócić do normalności.
Kiedy skończy się epidemia koronawirusa w Polsce?
Średnio raz w tygodniu słyszymy o nowych wyliczenia naukowców, które rzekomo przewidują koniec epidemii koronwirusa. Tym razem głos zabrali uczeni z Instytutu Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim. Według ich wyliczeń w naszym kraju z powodu COVID-19 umrze 650 osób, a pierwsza fala epidemii skończy się w połowie maja.
Dane nie pokrywają się z wcześniejszymi prognozami z The Institute for Health Metrics and Evaluation. Według nich szczyt zachorowań na koronawirusa miał mieć miejsce 25 kwietnia, a liczba śmiertelnych przypadków miała wynieść ok. 2,5 tys.
Czy te wyliczenia są wiarygodne?
Mieliśmy modele amerykańskie, które mówiły o tym, że już przeszliśmy szczyt, że już mamy tendencję spadkową. Z całym szacunkiem, ja myślę, że to są bardzo zgrubne modele, nie są wiarygodne do końca. Te, które ja mam do dyspozycji, mówią o tym, że codziennie przesuwamy tę falę do przodu – powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski w programie „Gość Wydarzeń”
Minister zdrowia dodał również, że mamy tylko 3 czy 4 rzetelne opracowania modelów epidemiologicznych, które wyraźnie pokazują, że fala zachorowań przesuwa się co kilka dni do przodu. A w tym wypadku bardzo dużo zależy od odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa.
Głos w tej sprawie zabrał również prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
Tylko szczepionka może nas uratować. Tylko szczepionka może przyspieszyć wyjście z pandemii. Im szybciej będzie szczepionka, tym szybciej z tego wyjdziemy. A to, jak długo to potrwa, to będziemy wiedzieć dopiero za rok – powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak
Wyliczenia i prognozy amerykańskich naukowców można potraktować jako ciekawostkę i mieć nadzieję, że okażą się prawdą. Jednak nie warto się do nich przywiązywać, bo wszystko wskazuje na to, że epidemia koronawirusa nie da szybko o sobie zapomnieć.
Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie: Jak prawidłowo prać i dezynfekować maseczki ochronne? Trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach Zużytych rękawiczek i maseczek nie można od razu wyrzucać do kosza. Dlaczego? Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Znamy stanowisko rządu Możliwość przemieszczania się tylko z elektroniczną przepustką. Od kiedy i gdzie będzie obowiązywała?