Jak nosić maszeczkę, żeby nie parowały okulary? fot. Adobe Stock

Jak nosić maseczkę ochronną, żeby nie parowały okulary? 4 sprawdzone sposoby

Noszenie maseczek ochronnych jest kłopotliwe dla okularników. Podpowiadamy, co zrobić, żeby okulary nie parowały w czasie noszenia maseczki.
Karolina Kalinowska / 18.04.2020 10:11
Jak nosić maszeczkę, żeby nie parowały okulary? fot. Adobe Stock

Od 16 kwietnia wszyscy jesteśmy zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych. Ich zadaniem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak, jak już zapewne mieliście okazje się przekonać, ich używanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Ciężko się przez nie oddycha, uniemożliwiają swobodną komunikację, mogą przyczyniać się do powstawania niedoskonałości na skórze, a również ograniczać widzenie.

Z tym ostatnim problemem zmagają się głównie okularnicy, którzy dbając o swoje zdrowie, są narażeni na pewne niedogodności. Parowanie okularów, które na początku mogło wydawać się zabawne, na dłuższą metę wcale takie nie jest. Zatem,  jak sobie z tym radzić? Znamy 4 sposoby, dzięki którym zapomnisz o zaparowanych okularach.

Mydło do rąk lub płyn do mycia naczyń i woda

Okulary umyj w wodzie z dodatkiem mydlanej piany. Następnie jej nadmiar strząśnij, odczekaj chwilę i przetrzyj okulary delikatnie jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną.

Dlaczego ten prosty zabieg jest skuteczny? Resztki mydła lub płynu, które zostały na szkłach, utrudniają powstawanie na nich pary.

Maseczka ochronna z drucikiem

Okulary parują przez ciepłe powietrze, które wydostaje się górą maseczki. Dlatego okularnicy powinni  wybrać maseczkę, która ma wszyty w górnej części drucik - najczęściej są w maseczkach jednorazowych. Wystarczy go tylko odpowiednio wyprofilować. Najlepiej, gdyby idealnie przylegała do nosa i policzków.

Dzięki temu powietrze będzie wydostawało się dołem maseczki, a nie górą jak wcześniej.

Złożona chusteczka higieniczna na nosie

Ten sposób jest hitem w mediach społecznościowych. Wszystko dzięki wideo zamieszczonemu na Twitterze przez lekarza, który pokazuje, jak radzi sobie z parującymi okularami.

Wystarczy złożyć chusteczkę higieniczną i umieścić ją pod górną częścią maseczki. Dzięki temu jeszcze lepiej przylega ona do twarzy, a okulary nie parują. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak to dokładnie działa obejrzyj filmik poniżej.

Pianka do golenia

Kolejnym bardzo łatwym sposobem, który sprawi, że okulary nie będą parowały po założeniu maseczki ochronnej, jest przetarcie szkieł pianką do golenia.

Jak to zrobić? Na ściereczkę nałóż odrobinę pianki do golenia i przetrzyj nią szkła. Okulary wypłucz w ciepłej wodzie, wytrzyj delikatnie ręcznikiem jednorazowym lub chusteczkami i gotowe.

Więcej na temat maseczek ochronnych:
Jak prawidłowo prać i dezynfekować maseczki ochronne?
Czy można dezynfekować jednorazowe maseczki w domu? Można i jest to banalnie łatwe
Jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem? (zdjęcia i wytyczne)