cytologia fot. Fotolia

Jak często wykonywać cytologię – bezpłatne badanie NFZ

„Jeśli badanie cytologiczne miała pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania” – czytamy na ogłoszeniu. Niedopatrzenie?
Marta Słupska / 13.03.2017 11:52
cytologia fot. Fotolia

Od dawna mówi się o tym, jak ważne są badania profilaktyczne – szczególnie te, które mogą w porę zdiagnozować choroby nowotworowe będące drugą, po sercowo-naczyniowych, przyczyną śmierci w Polsce. Tym bardziej dziwi ogłoszenie, które kilka dni temu wywieszono w jednej z opolskich przychodni.

Jak interpretować wyniki cytologii?

„Nakazali nam powiesić kartkę z zarządzeniem”

Blogerka Mama-nie/codzienna sfotografowała kilka dni temu pewne ogłoszenie wiszące w opolskiej przychodni i zamieściła je na swoim profilu na Facebooku. Jej zdjęcie wywołało burzę w komentarzach dotyczącą profilaktycznych badań cytologicznych i tego, jak często należy je wykonywać. Blogerka napisała we wpisie, że położne zapytane o powód wywieszenia kartki „spuściły wzrok i powiedziały: nakazali nam powiesić kartkę z zarządzeniem”. To, co z niego wynika, jest co najmniej dziwne.

...Jestem osobą która do ginekologa chodzi na samym końcu chociaż wszystkim będę mówić jak ważne są badania! Cytologia-podstawa! I do tego dlaczego mam chodzić do prywatnych gabinetów lekarskich skoro płacę i tak wysokie już składki !? Więc dzisiaj postanowiłam zrobić wszystko to co odkładałam na jutro...cytologię miałam robioną w ostatniej ciąży więc kawał czasu temu i była w kolejce pilnych badań do zrobienia ....poszłam do opolskiej przychodni w której prowadziłam całą ciążę -tam też w 2013 roku słyszałam, że badanie cytologiczne jest bardzo ważne i należy je robić raz w roku ...rak szyjki macicy to przecież cichy zabójca a można go szybko zdiagnozować a co za tym idzie zwiększyć szanse na życie...w tej samej przychodni w której mówiono mi, że badań bagatelizować nie można, bo to nasza babska sprawa dzisiaj wisi taka kartka z informacją dla pacjentek !!!  nie wytrzymałam!! Zapytałam-dlaczego skoro jeszcze niedawno w tym samym miejscu usłyszałam, że rak szyjki macicy potrafi w dwa lata zabrać kobietę na tamten świat! Niektóre z nas mogą nie doczekać następnego terminu na cytologię! 
Położne tam pracujące spuściły wzrok i powiedziały: nakazali nam powiesić kartkę z zarządzeniem.
NFZ ma w planie obciążanie kobiet które cytologię w ich ocenie robią za często kosztami badania?? Brak słów 
Moje drogie -to nie mem ...chociaż wolałabym żeby tak było :( to zdjęcie zrobione moim własnym prywatnym telefonem komórkowym- przychodnia w Opolu 
P.s po wielu pojawiających się pytaniach edytuję wpis i dodaję: przychodnia na ul.Licealnej ...
– napisała Mama-nie/codzienna (pisownia oryginalna).

Pod jej wpisem wywiązała się dyskusja na temat tego, jak często kobiety powinny wykonywać cytologię, kiedy jest ona bezpłatna i czy dobrym pomysłem jest badać się co trzy lata. Wyjaśnijmy zatem te kwestie.

Jak często należy wykonywać cytologię?

Tłumaczymy: według programu profilaktycznego NFZ bezpłatną cytologię mogą wykonywać ubezpieczone kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 3 lat lub też te, które otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Wskazanie może wynikać z tego, że kobieta jest obciążona czynnikami ryzyka, na przykład jest zakażona wirusem HIV lub HPV bądź przyjmuje leki immunosupresyjne.

Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy
– czytamy na stronie nfz-warszawa.pl.

Chociaż uważa się, że rak szyjki macicy rozwija się powoli i przy regularnie wykonywanej cytologii można wykryć go odpowiednio wcześnie przy badaniu raz na trzy lata (przy założeniu, że wcześniejsze badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości!), to wielu lekarzy zaleca jednakże wykonywanie cytologii profilaktycznie raz do roku (na przykład prywatnie), a jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, zdarza się, że badanie wykonuje się nawet co pół roku.

Na kartce sfotografowanej przez blogerkę Mama-nie/codzienna problemem jest jednak coś innego niż sugerowanie, że NFZ zachęca do wykonywania cytologii co trzy lata, w przypadku, gdy poprzednie badania nic nie wykazały. Jeśli dobrze wczytacie się w ulotkę, zauważycie, że ze zdania wynika, iż jeśli wykonywałyśmy badanie w ciągu ostatnich trzech lat i jego wynik był prawidłowy, to NIE MA POTRZEBY BADANIA SIĘ PONOWNIE. W domyśle: wcale. Raz było dobrze, więc już zawsze będzie dobrze? Błąd wynika zapewne z marnych zdolności językowych osoby, która opracowywała ogłoszenie, może jednak mieć fatalne skutki dla mniej zorientowanych w temacie profilaktyki pań. Takie ulotki zdecydowanie nie powinny wisieć na korytarzu żadnej przychodni – tym bardziej, że są podpisane jako zarządzenie Ministerstwa Zdrowia.

Nas martwi jeszcze coś innego: według szacunków Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy jedynie około 30% kobiet zgłasza się na bezpłatną cytologię w ramach NFZ. Mamy tylko nadzieję, że reszta pań po prostu woli wykonywać to badanie prywatnie u swojego lekarza, a nie go unika…

Boisz się cytologii? Sprawdź, na czym polega!