ile osób umrze w Polsce na koronawirusa fot. Adobe Stock

Ile osób umrze w Polsce z powodu koronawirusa? Amerykański ośrodek badawczy podał konkretne liczby

Szczyt epidemii koronawirusa jeszcze przed nami. Amerykański ośrodek badawczy podał, kiedy dokładnie nastąpi u nas szczyt zachorowań i ile osób w Polsce umrze.
/ 08.04.2020 14:29
ile osób umrze w Polsce na koronawirusa fot. Adobe Stock

Sytuacja w Polsce, w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy krajami Europy Zachodniej (Francją, Włochami, Hiszpanią), jest naprawdę dobra. Ale dobrze wiemy, że jesteśmy jeszcze w początkowej fazie epidemii.

Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze przed nami. Kiedy nastąpi i czy nasz system ochrony zdrowia to wytrzyma? Poniżej przedstawiamy prognozy dla Polski.

Kiedy nastąpi szczyt zachorowań?

Zarówno liczbę zgonów jak i konkretną datę, kiedy przypadnie szczyt zachorowań wyliczył The Institute for Health Metrics and Evaluation. Na szacunkach tego amerykańskiego ośrodka badawczego opiera się Biały Dom.

Z komunikatu IHME opublikowanego 6 kwietnia wynika, że szczyt zachorowań w Polsce nastąpi 24 kwietnia. Prognozy zmieniają się jednak na bieżąco. Stąd wiemy, że obecnie ten szczyt jest przewidziany na 21 kwietnia, wcześniej, czyli 17 kwietnia szczytowy punkt pandemii osiągnie Wielka Brytania, a Niemcy już 14 kwietnia. 

W dalszej kolejności należy spodziewać się szczytu zachorowań w Szwecji. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak wygląda rozwój epidemii koronawirusa w Szwecji. Niestety ostatnie doniesienia od naszych sąsiadów w północy nie napawają optymizmem, ale miejmy nadzieję, że sytuacja szybko zostanie opanowana.

Oczywiście te daty to tylko prognozy. Faktyczny szczyt zachorowań może zastąpić również dobrze tydzień wcześniej lub tydzień później.

Ile osób umrze w Polsce z powodu koronawirusa?

Średnia przewidywana liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce w szczycie zachorowań to 104 dziennie. Oczywiście nie da się jednoznacznie stwierdzić, że te liczby będą wyglądały dokładnie tak, jednak IHME prognozuje, że będzie to zakres od 14 do 202.

A ile osób umrze podczas tej fali epidemii (lub zakładając, że będzie tylko 1 fala)? Wg prognoz IHME w Polsce z powodu koronawirusa umrze od 1233 do 2956 osób.

Czy łóżek i respiratorów w szpitalach wystarczy dla wszystkich?

Z szacunków IHME wynika, że łóżek wystarczy dla wszystkich chorych. Wygląda na to, że wystarczy także respiratorów i zwykłych łóżek, czyli miejsc w szpitalach. 

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące zasobów, nie są one łaskawe dla Wielkiej Brytanii. Tam, zdaniem ekspertów z Instytutu modelowania chorób, w szczycie epidemii będzie brakować nawet ponad 23 tysięcy łóżek na OIOM-ie. Liczba zgonów do 4 sierpnia ma osiągnąć 66 tysięcy.

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5 tys. osób, 136 osób zmarło.

Zobacz więcej informacji o koronawirusie: