POLECAMY

Huragan Ophelia zbliża się do Europy. Czy zagraża Polsce?

Za kilka dni Ophelia dotrze do wybrzeży Irlandii.
Marta Słupska / rok temu
Huragan Ophelia zbliża się do Europy. Czy zagraża Polsce? fot. Fotolia

Na początku była burzą tropikalną, teraz stała się huraganem – Ophelia zbliża się do Europy i może doprowadzić do poważnych zniszczeń. Czy grozi też Polsce?

Ophelia zwiększa siły

W środę wieczorem amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że huragan Ophelia ma pierwszy stopień w skali Saffira-Simpsona i w ciągu kolejnych godzin może przybierać na sile. Prędkość wiatru, który mu towarzyszy, to 120 km/h. Poza wiatrem wiąże się też z intensywnymi opadami deszczu. To już dziesiąty huragan, który pojawił się w tym roku na Atlantyku.

Póki co Ophelia znajduje się mniej więcej 1000 km od archipelagu portugalskich wysp Azorów, a w poniedziałek według prognoz przybędzie do wybrzeży Irlandii. Wiatr ma wówczas wiać z prędkością około 150 km/h.

Na szczęście synoptycy są zdania, że huragan nie zagraża Polsce, a – co więcej – może nam przynieść spore korzyści: dzięki niemu temperatura w naszym kraju znacząco się podniesie i będzie wynosić nawet ponad 20 stopni Celsjusza.

Według prognoz huragan nie będzie zagrażał też Hiszpanii ani Portugalii (poza obfitymi deszczami i wiatrem), a osłabnie zanim dotrze do Wielkiej Brytanii.

Zobacz inne newsy na Polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)