dziecko fot. Fotolia

Homeopatia – przypadek śmierci chłopca

Francesco cierpiał przez ponad dwa tygodnie.
Marta Słupska / 30.05.2017 09:27
dziecko fot. Fotolia

Aż trudno uwierzyć, że takie zdarzenia mają miejsce w XXI wieku. A jednak – ten chłopiec by żył, gdyby jego rodzice zdecydowali się podać mu antybiotyk.

Homeopatia nie pomogła

7-letni Francesco z Włoch przez 15 dni cierpiał na zapalenie ucha. Jego rodzice nie chcieli jednak słyszeć o konwencjonalnym leczeniu i przez dwa tygodnie podawali mu preparaty homeopatyczne zalecone przez lekarza Massimiliana Mecozziego z Pesaro. Przypomnijmy: homeopatia to niekonwencjonalny system leczenia polegający na podawaniu chorym wysoce rozcieńczonych substancji. Zdarza się, że preparaty takie wcale nie zawierają cząsteczek substancji aktywnych.

W wyniku takiego działania stan chłopca pogarszał się: gorączkował, był osłabiony i tracił przytomność. 23 maja trafił do szpitala w Urbino, a dzień później przewieziono go do szpitala w Arkonie. Niestety, na pomoc było już za późno – choroba uszkodziła mózg Francesco i chłopiec zmarł w wyniku powikłań. Jak orzekli lekarze, pomogłyby mu podane wcześniej antybiotyki.

We Włoszech wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci, którym objęto zarówno rodziców 7-latka, jak i lekarza, który doradzał im homeopatię dla chłopca – nawet wtedy, gdy widział, że dziecko jest w coraz gorszym stanie. Okazało się, że w ten sposób leczył całą rodzinę Francesco, którego rodzice mają jeszcze dwójkę innych dzieci.

Dziadek zmarłego chłopca w rozmowie z Rai News wyznał, że lekarz straszył rodziców Francesco, że jeśli zgłoszą się z synkiem do szpitala, dziecko straci słuch i może zapaść w śpiączkę. Zadziwiające jest to, że dorośli ludzie uwierzyli jego słowom i postawili homeopatię ponad leczeniem konwencjonalnym, które mogło uratować ich syna.  

Czy homeopatia to oszustwo?

 

 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/30.05.2017 16:29
Ciekawe, czy byłby taki sam hałas, gdyby zmarło dziecko leczone antybiotykami.