GIS rekomenduje ograniczenie gości na weselach fot. Adobe Stock

GIS rekomenduje ograniczenie liczby gości na weselach. Od października może to być tylko 50 osób

Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego będzie apelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by znacznie zmniejszyć dopuszczalną liczbę gości na weselach. Zmiany mają dotyczyć całego kraju.
Urszula Wilczkowska / 09.09.2020 08:30
GIS rekomenduje ograniczenie gości na weselach fot. Adobe Stock

Sezon ślubny powoli się kończy. W tym roku wyglądał on zupełnie inaczej niż zwykle. W ostatnich tygodniach w powiatach objętych czerwoną i żółtą strefą na weselach mogło bawić się odpowiednio 50 oraz 100 gości. W całej reszcie Polski limit wynosił 150 osób, co - nie oszukujmy się - zbyt dotkliwym obostrzeniem nie jest.

Od końca lipca w kraju odnotowuje się nagły przyrost zachorowań - dziennie było to nawet 900 nowych przypadków. Z tego powodu szef Głównego Instektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas zapowiedział, że będzie apelował do premiera Morawieckiego o zaostrzenie przepisów dotyczących organizowania wesel podczas pandemii. O szczegółach opowiedział w rozmowie z RMF FM.

Od października nawet tylko 50 osób na weselach

Jesienią tego roku możemy spodziewać się wzrostu zachorować z kilku głównych powodów. Po pierwsze, druga fala epidemii może zbiec się z corocznym sezonem na grypę. O tym, dlaczego to połączenie może być niebezpieczne, niedawno mówiła lekarz wirusolog Lidia Brydak. Diagnozowanie koronawirusa będzie mogło być utrudnione, jego objawy zaś bagatelizowane. Ponadto grypa osłabia organizm, chory zaś może być bardziej podatny na zakażenie koronawirusem.

Po drugie, powrót dzieci do szkół może sprawić, że liczba nowych zachorowań dziennie może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy - tak wynika z badań Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

W tej chwili mamy dość dobrą sytuację, ale spodziewamy się, że w związku chociażby z powrotem dzieci do szkół, w najbliższym czasie zapadalność może się zwiększyć. Obserwujemy także inne kraje - w Wielkiej Brytanii wprowadzono rekomendację, że na weselach może być tylko 30 osób
- powiedział Jarosław Pinkas w rozmowie z RMF FM.

Główny Inspektor Sanitarny chce, by w Polsce limit wynosił 50 osób, jego wprowadzenie będzie możliwe zaś prawdopodobnie od połowy października. Jarosław Pinkas motywuję tę decyzję faktem, że nie chce niszczyć ludziom ich wyjątkowego dnia - odwoływanie często znacznej części gości mogłoby według niego być dla młodej pary prawdziwym koszmarem.

Źródło: rmf24.pl

To też może cię zainteresować:
MEN: lekcje będą mogły być skrócone do 30 minut. Minister Piontkowski zdradził szczegóły
Antycovidowi rodzice to zmora dyrektorów szkół. Nie zgadzają się nawet na dezynfekcję dłoni
Dariusz Piontkowski o koronawirusie w szkołach: wydaje mi się, że dzieci są bezpieczne