płuca fot. Fotolia

Funkcje płuc – wytwarzanie płytek krwi

To kolejne odkrycie, które pokazuje, jak niewiele wiemy jeszcze na temat funkcjonowania naszych organizmów.
Marta Słupska / 28.03.2017 10:21
płuca fot. Fotolia

Do ich zadań należy nie tylko wymiana gazowa, ale też produkcja części krwi? Amerykańscy naukowcy doszli do ciekawych wniosków podczas badania myszy.

Płuca produkują krew?

Badacze z San Francisco przeprowadzili serię eksperymentów na myszach, które wykazały, że ich płuca służą nie tylko do oddychania, ale też do produkcji płytek krwi, czyli trombocytów. Produkują jej zresztą niemało, bo ponad połowę całości. To ważne odkrycie, ponieważ funkcjonowanie organizmów myszy nie różni się zbytnio od ludzkich, jest więc spora szansa na to, że i nasze płuca pełnią podobną, dotąd nieodkrytą funkcję.

Płytki krwi – co warto przypomnieć – odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Gdy się skaleczymy, zasklepiają ranę w taki sposób, że krew się z niej nie sączy. Bez nich groziłyby nam krwotoki.

To jednak nie koniec odkryć – naukowcy zauważyli, że w płucach myszy znajdują się pokłady komórek macierzystych. Te zaś do tej pory pozyskiwano jedynie ze szpiku kostnego.

Odkrycia na myszach nie są wprawdzie równoznaczne z tym, że identycznie działają nasze – ludzkie – organizmy, jednak jest na to duża szansa. Badacze będą musieli to teraz sprawdzić. Jeśli ich przypuszczenia się sprawdzą, odkryją przed współczesną medycyną całkiem nowe możliwości!

Krew będzie produkowana na masową skalę?