modelka fot. fot. boredpanda.com

Francja - kary za brak oznaczenia na zdjęciach retuszowanych w Photoshopie

Przepis powstał po to, by walczyć z niezdrowym wyglądem kobiety. Tylko czy to pomoże?
modelka fot. fot. boredpanda.com
Coraz więcej mówi się o tym, że to media promują niezdrowy tryb życia. Zapytasz, jak to możliwe, skoro co chwila pojawiają się nowe materiały dziennikarskie na temat zdrowego odżywiania, ćwiczeń i upiększających zabiegów. A jednak. Wiele osób twierdzi, że zdjęcia z kolorowych magazynów oraz bilbordów, negatywnie wpływają na wiele młodych kobiet, promując wśród nich anoreksję, bulimię, czy inne problemy z odżywianiem. Nastolatki za wzór do naśladowania często obierają sobie ulubioną aktorkę, modelkę czy piosenkarkę, która na zdjęciach czy filmie wygląda idealnie – jest piękna, chuda, a białe zęby i wystające obojczyki, a przecież to jest trendy. Niewiele z tych nastolatek wie, że większość zdjęć przechodzi poważny proces retuszu. Niewygodne wałeczki na brzuchu, zbyt duże biodra, czy uda są skrzętni wykrywane za pomocą kilku kliknięć. Ale to wiedza tajemna, bo przecież wierzymy temu, co widzimy. Francja w końcu powiedziała "dość".

Jak się oszukuje Photoshopem. Zdjęcia przed i po znanych gwiazd rzucają światło na realia show-biznesu

Nowe prawo w sprawie Photoshopa

Wraz z początkiem października pojawiło się zupełnie nowe prawo we Francji. Ustawa nakazuje oznaczanie zdjęć i reklam, które zostały poddane retuszowi przy użyciu Photoshopa lub innego programu do edycji zdjęć. Na tego typu zdjęciach obowiązkowo musi znaleźć się podpis: "Photographie retouchée". Za brak podpisu grozi kara w wysokości 30% budżetu danej kampanii reklamowej, z zaznaczeniem, że kara nie może być mniejsza niż 37,5 tys. euro. Po co to wszystko?

Victoria Beckham ofiarą Photoshopa! Dawno nie zaliczyła takiej wpadki

Nowe prawo i nowe nadzieje

Marisol Touraine, minister zdrowia i spraw społecznych Francji podkreślił, że nowe prawo ma zapoczątkować promocję zdrowego wyglądu i trybu życia, a także raz na zawsze zakończyć pokazywanie w mediach wyretuszowanych i zbyt chudych kobiet.

I właśnie tego ostatniego etapu dotyczy nowe prawo: każde zdjęcie komercyjne, przy którego obróbce użyto programu graficznego do "pogrubienia" lub "odchudzenia" modelki, musi mieć oznaczenie "Photographie retouchée". Przepis powstał głównie z myślą o walce z anoreksją wśród młodych osób wzorujących się na modelkach, które mają ciało nieosiągalne fizycznie dla zdrowego człowieka. Jest to więc dobre posunięcie, mam tylko nadzieję, że rykoszetem nie nasili ono zapotrzebowania na anorektyczne modelki
- zwraca uwagę Raphaëla Pudlowski. - Raphaëla Pudlowskiego, senior art directora z Schulz brand friendly