telefon fot. Fotolia

Fałszywe aplikacje – dostęp do konta bankowego

Cyberprzestępcy zaatakowali klientów aż 14 banków. Jakich i w jaki sposób?
Marta Słupska / 12.12.2017 10:22
telefon fot. Fotolia

Regularnie informujemy was o internetowych przekrętach, przez które można stracić pieniądze. Przez to oszustwo możemy natomiast zostać pozbawieni wszelkich oszczędności, ponieważ hakerzy mogą dostać się do naszego konta bankowego…

Fałszywe aplikacje

Jak informuje next.gazeta.pl cyberprzestępcy zaatakowali klientów sklepu Google Play za pomocą dwóch fałszywych aplikacji, które można było w nim pobrać. Chodzi o „CryptoMonitor” – aplikację do śledzenia cen kryptowalut, a także „StorySaver” pozwalający na pobieranie video z Instagrama. Po ich zainstalowaniu na telefonie wyświetlała się specjalna nakładka podszywająca się pod prawdziwą aplikację bankową, którą ofiara miała na swoim urządzeniu.

Tym sposobem złodzieje uzyskiwali dostęp do kont bankowych – nakładka wyświetlała powiadomienia wymagające zalogowania, a gdy ofiara logowała się, oszuści zyskiwali cenne dane. W dodatku fałszywe aplikacje mogły wychwytywać kody do autoryzacji transakcji online przesyłane w smsach.

„CryptoMonitor” i „StorySaver” zostały już usunięte z Google Play, ale zanim to się stało, pobrano je kilka tysięcy razy. Eksperci przestrzegają też przed innymi aplikacjami, które mogą działać w podobny sposób. Trzeba więc zachować czujność – szczególnie, jeśli mamy konto w takich bankach jak Alior Mobile, BZWBK24 mobile, Getin Mobile, IKO, Moje ING mobile, Bank Millennium, mBank, BusinessPro, Nest Bank, Bank Pekao, PekaoBiznes24, plusbank24, Mobile Bank oraz Citi Handlowy, gdyż to pod nie właśnie najczęściej podszywają się przestępcy.

Jeśli nie lubisz swojego operatora komórkowego, może czas go zmienić? W Polsce pojawiła się właśnie nowa sieć

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (34)
/31.03.2019 22:34
misia, bezpieczeństwo jest mega ważne. niektórzy maja takie metody,ze niezabieczneczoną apke i twoje pieniądze na kocie mąga szybko zniknąc. Dlatego dobry bank to połowa sukcesu @murano, wszytskie banki oferują się za zero zł,ale większośc ma długą czarną listę warunków trudnych do spełnienia aby to uzyskać
/31.03.2019 22:02
@gerle klocki to chyba już jakiś czas temu weszły.. Ja się zapisałam jakoś z tydzień temu albo i dwa ze względu na syna :) @linki każdy bank dba o bezpieczeństwo swoich klientów korzystających z aplikacji mobilnych. Szczególnie gdy tak bardzo zachęcają do jej używania.
/31.03.2019 18:42
@linki tak jak z promocjami, nagle weszły klocki lego do zgarnięcia :D @linki ja się dopiero przekonam jak to z tym bankiem jest, ale raczej się nie zawiodę ;)
POKAŻ KOMENTARZE (31)