szczepienia na grypę są w tym roku koniecznością fot. Adobe Stock

Ekspertka: w tym roku szczepienie na grypę to konieczność. Zaszczepisz się?

Prof. Lidia Brydak, mikrobiolożka i wirusolożka jest zdania, że szczepienie na grypę w tym roku jest koniecznością. Przebyta infekcja może utorować drogę koronawirusowi.
Urszula Wilczkowska / 03.09.2020 10:15
szczepienia na grypę są w tym roku koniecznością fot. Adobe Stock

Druga fala koronawirusa może być o tyle bardziej niebezpieczna od pierwszej, że zbiegnie się z inną falą zachorowań sezonowych - grypą. Eksperci wskazują na dwa główne powody, dla których ten mariaż może być śmiertelnie niebezpieczny. Po pierwsze, objawy infekcji mogą być mylące, przez co szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia będzie utrudnione. Po drugie, organizm osłabiony po zachorowaniu na grypę może być bardziej podatny na zakażenie koronawirusem.

Lekarze nie mają wątpliwości - szczepienie na grypę w tym roku to podstawa. Nie tylko uchroni nas przed przykrą chorobą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo, ale może pomóc nam także w walce z koronawirusem.

Szczepionka na grypę w tym roku to konieczność

Prof. Lidia Brydak, czołowa polska ekspertka od grypy, a także wirusolożka i mikrobiolożka apeluje, by ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego szczepienia na grypę były obowiązkowe dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli. W ten sposób w przypadku infekcji lekarze będą wiedzieć, że nie jest to na pewno grypa i zaalarmują sanepid, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Rząd pełną refundację szczepionek na grypę zapowiedział jednak jak do tej pory jedynie dla medyków.

Profesor Brydak wskazuje na jeszcze jedną bardzo ważną przyczynę - zachorowanie na grypę może poskutkować późniejszą infekcją Covid-19. Wirus grypy uszkadza nabłonek dróg oddechowych, co znacznie ułatwia koronawirusowi przedostanie się przez niego.

Póki co szczepienia jeszcze nie są dostępne. Niektórzy będą mogli zaszczepić się o połowę taniej. Są to osoby powyżej 65. roku życia, osoby przewlekle chore i z chorobami współistniejącymi, osoby po przeszczepach, kobiety w ciąży, a także dzieci w wieku 3-5 lat.

Dawka szczepionki kosztuje 45 złotych. Jeśli jednak zamierzasz się zaszczepić po raz pierwszy, dawka powinna być podwójna. Koszt całego szczepienia wynosi wtedy 90 zł.

Źródło: oko.press

To też może cię zainteresować:
Dariusz Piontkowski o koronawirusie w szkołach: wydaje mi się, że uczniowie są bezpieczni
Odmówiła obsługi klientki bez maseczki. Sąd ukarał ją grzywną
Epidemiolog ostro o rozpoczęciu roku szkolnego: jeden wielki eksperyment społeczny