Dziewice konsekrowane w Polsce - ile ich jest

Krzyż fot. Fotolia
Z roku na rok ta liczba rośnie.
Małgorzata Machnicka / 14.06.2017 10:17
Krzyż fot. Fotolia

Zacząć trzeba od tego, kim jest dziewica konsekrowana. "Otóż obrzęd konsekracji dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej" - czytamy na stronie konsekrowane.org. "Dziewice mieszkają ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze są do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia".

Dziewice są Bogu poświęcone przez Biskupa Diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają mistycznie zaślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi.

Dziwne historie z konfesjonałów


Dziewice składają zobowiązanie "do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim". Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

Warunki dopuszczenia do konsekracji dziewic:

Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które nigdy nie zawierały małżeństwa. Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego, przedstawiając prośbę o rozeznanie i konsekrację oraz opinię księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu.

W której diecezji jest najwięcej dziewic konsekrowanych? Dzięki Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego znamy dokładne dane. Obecnie liczba ordo virginum, czyli stan dziewic konsekrowanych, wynosi 253. Co więcej, liczba dziewic konsekrowanych w naszym kraju rośnie z roku na rok (w ubiegłym wynosiła 30).

Dziwna lista pytań, które pojawiły się w książeczce do Pierwszej Komunii
 


Z zamieszczonej na stronie mapy możemy się dowiedzieć, gdzie ta koncepcja cieszy się szczególną popularnością.
Okazuje się, że najwięcej jest ich w diecezji krakowskiej (31), połączonych warszawskich (31) oraz w gdańskiej (19). W diecezji bydgoskiej i drohiczyńskiej nie żyje natomiast żadna dziewica konsekrowana.


fot. konsekrowane.org
 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA