POLECAMY

Czy to prawda, że drugi poród jest łatwiejszy i krócej trwa?

Życie pokazuje, że porody są całkowicie nieprzewidywalne!
Marta Słupska / 10 miesięcy temu
Czy to prawda, że drugi poród jest łatwiejszy i krócej trwa? fot. Fotolia

Wokół drugiego i kolejnego porodu narosło wiele mitów. Jeśli jesteś w ciąży i myślisz, że jesteś w stanie z góry zaplanować, jak przebiegnie poród, jesteś w błędzie.

Drugi poród jest zawsze łatwiejszy?

Wiele kobiet najbardziej obawia się pierwszego porodu święcie wierząc w to, że każdy kolejny jest już szybszy, łatwiejszy i mniej bolesny. Niestety, to nie jest takie oczywiste – każdy poród jest nieprzewidywalny i nie jesteśmy w stanie ocenić ile czasu będzie trwał i czy przebiegnie bez komplikacji.

Podobnie nieprawdą jest, że kolejne dziecko rodzi się zawsze większe i cięższe od swojego starszego rodzeństwa. Na to również nie ma żadnej reguły – waga dziecka zależy bowiem od wielu różnych czynników, w tym od wagi matki, jej wieku, tego, co je i jakie przyjmuje suplementy.

Po „cesarce” nie rodzi się naturalnie?

Wiele kobiet zastanawia się także, czy jeśli wydały na świat dziecko za pomocą cesarskiego cięcia, to czy kolejne będą mogły urodzić naturalnie. Odpowiedź brzmi „tak”: badania naukowe wykazały, że większość pań, które miały „cesarkę”, mogły później urodzić siłami natury (50-85%), o ile oczywiście jeśli nie ma ku temu dodatkowych przeciwwskazań.

Przeciwwskazań takich może być natomiast wiele – są to m.in. wiek matki powyżej 40. roku życia, ciąża bliźniacza, choroby lub nadwaga matki czy nieodpowiednie ułożenie płodu. W ocenie tego, czy może dojść do porodu naturalnego, lekarze biorą też pod uwagę rodzaj cięcia wykonanego przy „cesarce”.

Opisane przykłady pokazują, że porodu nie da się przewidzieć, bo nie jest czymś, co można potraktować schematycznie. Nie oznacza to jednak, że do porodu nie da się przygotować. O tym, jak to zrobić, przeczytacie w poniższym artykule.

Jak przygotować się do porodu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)