Do 2060 roku nie będzie na świecie płodnych mężczyzn fot. Adobe Stock

Do 2060 roku na świecie nie będzie płodnych mężczyzn? Naukowcy są przerażeni wynikami badań

Zdaniem izraelskich badaczy istnieje szansa, że wszyscy mężczyźni do roku 2060 będą bezpłodni. Dlaczego? Winne temu są substancje, które zaburzają ludzką gospodarkę hormonalną.
/ 24.07.2020 11:58
Do 2060 roku nie będzie na świecie płodnych mężczyzn fot. Adobe Stock

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z chemią przemysłową na każdym kroku. Znajdziemy ją w kosmetykach, produktach spożywczych i tych codziennego użytku. Nie jest łatwo ją wyeliminować, a styczność z niektórymi substancjami może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu naszych organizmów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą związki oznaczane jako EDC. Mogą one doprowadzić nawet do tego, że cała populacja będzie bezpłodna. 

EDC prowadzą do zaburzania płodności

Jak donoszą w swoim reportażu „Wysokie Obcasy”, już w czerwcu 2009 r., Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne prezentowało dowody, że EDC, jako substancje wpływające na układ hormonalny, mają wpływ na reprodukcję u mężczyzn i kobiet. Od tego czasu nad tymi substancjami nieustannie pracują endokrynolodzy z całego świata, badając dokładne skutki ich wpływu na nasze ciała. 

Do przerażających wniosków doszli w tej kwestii naukowcy z Izraela, którzy są przekonani, że jeżeli nie ograniczymy używania EDC w codziennym życiu, to już ok. 2060 r. na Ziemi nie będzie ani jednego płodnego mężczyzny. Substancje EDC upośledzają również płodność kobiet, jednak nie w tak dużym stopniu. 

Izraelscy endokrynolodzy opierają się na lekarskich statystykach, które informują, że w 1940 r. średnio w mililitrze nasienia zdrowego mężczyzny znajdowało się aż 113 mln plemników. W 1990 r. liczba ta spadła do 66 mln, a w 2011 do 47 mln. Zmniejszyła się nie tylko liczba plemników, ale także ich jakość. Naukowcy dowodzą, że blisko 90% plemników jest dziś zniekształconych i mało ruchliwych, przez co zapłodnienie i prawidłowy rozwój ciąży są coraz bardziej utrudnione. 

Co to są EDC?

EDC, czyli endocrine disruptor chemicals to związki chemiczne wpływające bezpośrednio na ludzki układ hormonalny. Przyjmowanie ich w nadmiarze może prowadzić do takich zaburzeń jak otyłość, cukrzyca, niektórych nowotworów, a także zaburzeń neurologicznych i poznawczych. Wywołuje również zaburzenia pracy tarczycy i takie schorzenia, jak np. zapalenie tarczycy Hashimoto. Przede wszystkim wpływa jednak na płodność i starzenie się.

W czym znajduje się EDC?

Substancje EDC znajdują się głównie w kosmetykach i tworzywach sztucznych. Największe ilości tych związków przedostają się do naszych organizmów poprzez plastikowe butelki, jedzenie z puszki, pastę do zębów, kremy do opalania oraz przez paragony sklepowe. Te są zrobione z papieru zawierającego BisfnolA, jeden z najbardziej szkodliwych związków EDC.

Może cię też zainteresować: 
Powszechna dolegliwość, której nie powinnaś ukrywać przed swoim lekarzem
Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzn. Cena, skuteczność, działanie i powikłania
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)