Czy tabletka antykoncepcyjna może zawieść? fot. Fotolia

Dni płodne u kobiety wskaże niewielki plasterek - Cycle, czyli polski startup

Jak on działa?
Edyta Liebert / 10.08.2017 14:38
Czy tabletka antykoncepcyjna może zawieść? fot. Fotolia

Koniec z antykoncepcją hormonalną, witaj naturalna metodo zapobiegania ciąży? A może skuteczny sposobie na zaplanowanie poczęcia? Na świetny pomysł wpadł Tomasz Ziółkowski, elektronik i programista, który jeszcze w tym roku chce wprowadzić na rynek niewielki plasterek - Cycle, który wskaże kobietom dni płodne.

Kalkulator dni płodnych

Po co nam monitorowanie płodności?

Czasem potrzeba miesięcy, jak nie lat, by po dogłębnej obserwacji (i leczeniu), kobieta mogła zajść w ciążę. Przyczyn trudności z zajściem w ciążę może być wiele, ale niekiedy jest to brak wiedzy na temat własnego cyklu menstruacyjnego. Jego monitorowanie może pomóc kobietom świadomie począć dziecko lub wiedzieć, kiedy mogą współżyć bez zabezpieczenia bez obaw, że zajdą w ciążę. Dla wielu to jednak szansa, by zostać rodzicami. - Dokładna wiedza o owulacji często pozwala znacząco zwiększyć szanse na zajście w ciążę i skrócić czas starania się o dziecko - mówi pomysłodawca Cycle Tomasz Ziółkowski. Dodaje, że gdy kobieta rozumie swoje ciało, wówczas łatwiej jest świadomie zajść w ciążę.

Skąd pojawił się pomysł na Cycle?

Pomysłodawca projektu wpadł na pomysł stworzenia Cycle po tym, jak starali się z żoną o dziecko. Tłumaczy, że jego żona Marta obserwowała swoje cykle na długo przed tymi potem podpowiadała koleżankom, w jaki sposób korzystać z naturalnych metod, żeby zwiększyć szanse na zapłodnienie. Te z kolei skarżyły się, że metoda obserwacji śluzu, codzienne mierzenie temperatury, jest kłopotliwa. Przydałoby się zatem urządzenie, które informowałoby kobiety o tym, kiedy mają owulację. Tomasz Ziółkowski wpadł na pomysł, jak "odciążyć" kobiety.

Jak obliczyć dni płodne?

Jak działa Cycle?

Cycle to niewielki sensor wielkości plasterka, który monitoruje cykl owulacyjny kobiety i precyzyjnie wskazuje jej dni płodne. Urządzenie zbiera dane między innymi o temperaturze ciała, aktywności fizycznej (również podczas snu) i być może z czasem o rytmie serca. Te dane przekazywane są aplikacji mobilnej za pośrednictwem modułu Bluetooth. Dane będą zbierane anonimowo i nieprzekazywane osobom trzecim. Ziółkowski zakłada, że aplikacja będzie działała również w trybie offline. Dodaje, że aplikacja potrafi nie tylko wskazać dni płodne, ale także określić początek następnej miesiączki oraz potwierdzić czy kobieta jest w ciąży. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

Chcesz sprawdzić, kiedy wypadnie owulacja? Wykorzystaj kalendarz dni płodnych!

Cycle wejdzie na rynek w tym roku?

Docelowo urządzenie ma być minimalnie zauważalne, a aplikacja bezpłatna. Zanim Tomasz Ziółkowski będzie mógł podpisać się pod projektem, chce go przetestować na ochotniczkach. Jego zdaniem rozwiązanie zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku. Twórca Cycle nie obawia się komercyjnej porażki i pokłada duże nadzieje w Cycle.

Rządowy projekt wchodzi w życie? Pigułka "dzień po" będzie trudno dostępna

Źródło: Mam Startup