Zakaz używania telefonu komórkowego u fryzjera fot. Adobe Stock

Dlaczego u fryzjera nie można używać telefonu komórkowego?

Wśród zasad obowiązujących w salonach fryzjerskich po ponownym otwarciu znalazł się zapis mówiący o zakazie używania telefonu komórkowego. Czy rzeczywiście nie wolno tego robić i dlaczego?
/ 19.05.2020 09:40
Zakaz używania telefonu komórkowego u fryzjera fot. Adobe Stock

Od 18 maja salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą znów przyjmować klientów. Zarówno pracownicy, jak i klienci muszą jednak przestrzegać szeregu zasad, podyktowanych nowym reżimem sanitarnym.

Na wizytę nie można umówić się osobiście, a jedynie telefonicznie lub przez internet, także podczas samej wizyty obowiązują określone procedury. Wśród nich znalazł się zapis mówiący o tym, by na terenie salonu nie używać telefonu komórkowego.

Dlaczego nie możesz używać telefonu komórkowego u fryzjera?

Telefon komórkowy zabieramy ze sobą wszędzie, więc trudno wyobrazić sobie, że mielibyśmy nie korzystać z niego u kosmetyczki czy u fryzjera. Bywa przydatny, gdy chcemy pokazać, o jaką fryzurę nam chodzi lub jaki wzór i kolor paznokci chciałybyśmy uzyskać. Tymczasem samo wyjęcie smartfona u fryzjera okazuje się niedozwolone. Dlaczego?

Wśród rządowych wytycznych znalazł się taki zapis, skierowany do właścicieli salonów fryzjerskich.

Poinformuj swoich klientów o zakazie używania, a także wyjmowania telefonów komórkowych.

Informacja jest zatem jasna - nie tylko nie wolno używać ich na terenie salonu, ale nawet wyjmować choćby na chwilę. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z WP Kobieta skomentował to następująco.

Wytłumaczenie, jakie widzę to to, że telefon może być nieodkażony i dotykając go w środku gabinetu fryzjerskiego, możemy przenieść patogen z jego powierzchni na jakąś powierzchnię w salonie (red: kosmetycznym lub fryzjerskim).
– powiedział dr Tomasz Dzieciątkowski.

Osoba wykonująca usługę fryzjerską lub kosmetyczną w trakcie zabiegu także nie może korzystać z telefonu komórkowego. Dotyczy to zarówno odbierania połączeń, jak i pokazywania czegoś klientowi na ekranie telefonu. 

W trakcie wykonywania usługi pracownik salonu nie może także wyjmować i przekazywać smartfona np. innemu pracownikowi obecnemu w salonie. To także w świetle obowiązujących zasad jest zakazane.

Jeśli wybierasz się na wizytę do fryzjera, pamiętaj o maseczce ochronnej oraz włożeniu rękawiczek. Jeśli ich nie zabierzesz, salon może ci je udostępnić, ale przygotuj się na to, że być może będziesz musiała za nie zapłacić. 

To też może cię zainteresować:Czy usługi fryzjerskie będą droższe?Podejrzenie zakażenia koronawirusem u 456 pracowników łódzkich przedszkoli i żłobkówTen specyfik kupisz w drogerii za grosze. Może zwalczać koronawirusa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/21.05.2020 08:18
A portfel można wyjąć?! Na nim tyle samo wirusów co na telefonie
/20.05.2020 23:32
Bity nie przenoszą
/20.05.2020 14:39
Ludzie tego nie idzie już czytać na wszystkim mogę przenieść wirusa bity ciuchy to już są brednie nie długo nam nie będzie można oddychac