Szczepionka na koronawirusa trafiła do Polski w niedzielę 27 grudnia. Pierwsze osoby już przyjęły specyfik i poinformowały media, że czują się dobrze, a sam zabieg przebiegł zupełnie bezboleśnie.
Mimo to szczepionka wciąż budzi mnóstwo kontrowersji i strachu. Wiele osób otwarcie przyznaje, że nie przyjmie zastrzyku, ponieważ boi się efektów ubocznych, wywołanych przez specyfik. Co mogłoby przekonać Polaków do szczepienia?
Co przekonałoby Polaków do szczepienia na COVID-19?
Na to pytanie odpowiedział sondaż przeprowadzony przez RMF FM i „Dziennik Gazetę Prawną”. Na ich zlecenie firma United Surveys zapytała Polaków, co przekonałoby ich do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Jakie odpowiedzi padły najczęściej?
Aż 30,4% badanych przyznało, że nie potrzebuje żadnej specjalnej zachęty, bo i tak przyjmie szczepionkę. 26,9% osób wskazało, że do zaszczepienia się zachęciłoby ich rozpraszanie obaw co do skutków ubocznych i skuteczności szczepionki.
Ponad 1/4 ankietowanych, bo aż 26% stwierdziło, że przekonałyby ich argumenty o zaletach szczepienia dla całego społeczeństwa, a 16,4% wskazało na argumenty o zaletach szczepienia dla osoby zaszczepionej. Z kolei dla 18% pytanych motywująca byłaby... większa obawa przez zachorowaniem na COVID-19 i śmiercią.
Część ankietowanych otwarcie przyznała, że dodatkowo zachęcić mogłyby ich przywileje dla zaszczepionych, takie jak łatwiejszy dostęp do usług publicznych i jednoczesne utrudnienie go dla osób nieszczepionych. Tak odpowiedziało 11,4% Polaków.
Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Szczepienia na koronawirusa w Polsce ruszyły. Wiemy, kto przyjął szczepionkę jako pierwszy
Nie będzie zakazu przemieszczania się w Sylwestra? Morawiecki: „My godziny policyjnej nie wdrażamy”
Lekcje na 3 zmiany i w soboty? WHO przedstawia rekomendacje dotyczące powrotu dzieci do szkół
Brak limitu na spotkaniach towarzyskich i zwolnienie z kwarantanny. Jakie inne przywileje dostaną zaszczepieni na koronawirusa?