dziecko, noworodek fot. Adobe Stock

Co bardziej boli: urodzenie dziewczynki czy chłopca? My już wiemy!

Do takich wniosków doszli hiszpańscy naukowcy.
Marta Słupska / 11.04.2018 12:11
dziecko, noworodek fot. Adobe Stock

Do tej pory wydawało się, że nie ma znaczenia, czy kobieta rodzi syna, czy córkę. Pewne badanie dowiodło jednak, że płeć dziecka wpływa na bolesność porodu i na uszkodzenia, które w jego trakcie powstają w organizmie matki.

Lepiej urodzić dziewczynkę?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie (UGR) oraz lekarze z San Cecilio Clinical Hospital z tego samego miasta przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jaki poród jest bardziej bolesny: urodzenie chłopca czy dziewczynki.

W eksperymencie wzięło udział 56 zdrowych ciężarnych. 27 z nich urodziło chłopców, a 29 – dziewczynki. Po porodzie każda z mam została dokładnie przebadana. Efekt tej ekspertyzy był zaskakujący: okazało się, że ciała kobiet, które urodziły chłopców, były bardziej uszkodzone.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Pediatric Research, które wydaje prace badawcze poświęcone leczeniu zaburzeń rozwoju i chorób dziecięcych.

Naukowcy są zdania, że układy enzymatyczne występujące w kobiecych organizmach są dojrzalsze w momencie narodzin, tworzą więc barierę, która zapobiega uszkodzeniom komórek i tym samym nie naraża matki na tak duże straty. Taka rodząca ma więc mniejsze ryzyko stanów zapalnych organizmu i mniej cierpi przy porodzie.

A co wy sądzicie? Czy płeć dziecka faktycznie wpływa na bolesność porodu? Jakie są wasze doświadczenia?

Zobacz też
:„Chciałam pokazać, że poród nie jest czymś ohydnym”. Udało się? Zobaczcie 18 intymnych zdjęć
Nie uwierzycie, ale ta kobieta przyjęła… swój własny poród, który odbył się za pomocą cesarskiego cięcia! Jak to się stało?
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.04.2018 21:24
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D