Strajk Kobiet fot. Adobe Stock

Co 4. Polak popiera aborcję na życzenie. Wyniki sondażu mogą zaskoczyć rząd

Polacy mają znacznie bardziej liberalne podejście do aborcji, niż wydaje się partiom rządzącym.
/ 03.11.2020 10:22
Strajk Kobiet fot. Adobe Stock

Od 22 października na polskich ulicach protestują setki tysięcy osób. Jest to forma sprzeciwu dla decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niezgodny z Konstytucją jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

Niestety, nowy przepis oznacza w praktyce niemal całkowity zakaz aborcji w kraju, ponieważ aż 97% wszystkich legalnych zabiegów usunięcia ciąży w Polsce wykonuje się właśnie ze względu na wady genetyczne lub letalne płodu. RMF FM i „Dziennik Gazeta Prawna” postanowiło więc zapytać Polaków, ilu z nich popiera przerywanie ciąży. 

Ilu Polaków popiera aborcję?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys, 74,6% Polaków popiera prawo do aborcji w przypadku, gdy dziecko ma urodzić się z poważnymi wadami. Przerwanie ciąży w takiej sytuacji dopuszcza m.in. 57% wyborców PiS oraz aż 78% zwolenników Konfederacji.

Przypomnijmy, że to właśnie te dwie partie zgłosiły wniosek o zaostrzenie prawa aborcyjnego. Wygląda więc na to, że ich decyzja była niezgodna z przekonaniami ich wyborców. 

Co ciekawe, sondaż informuje nas również, że aż 24%, czyli prawie co 4. Polak popiera prawo do aborcji, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka. W tym gronie znajduje się aż 18% konserwatywnych wyborców PiS.

Od 1993 roku w Polskim prawie aborcyjnym widniał zapis, że przerwanie ciąży jest możliwe w 3 przypadkach. Kiedy płód ma wady genetyczne lub letalne, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałt lub kazirodztwo) oraz kiedy zagraża zdrowiu i życiu matki. Po decyzji TK Polska znalazła się w czołówce Europy jeśli chodzi o najostrzejsze prawo aborcyjne. Obok niej są takie państwa jak Malta czy Watykan. 

Zobacz więcej o protestach Polek: 
Policjanci solidaryzują się z protestującymi kobietami. „My też mamy żony, córki, matki”
Chylińska popiera strajk kobiet. Sama ma niepełnosprawne dzieci, ale nie chce odbierać innym wyboru
Szpitale już odmawiają wykonywania zabiegu aborcji embrio-patologicznych. „Działania absolutnie bezprawne” 
Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego weszły do kościołów. „Katoliczki też potrzebują aborcji”