Księżyc fot. Fotolia

Chińczycy zamierzają sadzić ziemniaki na Księżycu

Misja ma ruszyć w przyszłym roku.
Małgorzata Machnicka / 27.06.2017 11:10
Księżyc fot. Fotolia

Jak donoszą chińskie media, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna w ramach przyszłorocznej misji na Księżyc, zamierza zamierzają uruchomić eksperymentalną uprawę ziemniaków na powierzchni Księżyca. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy tamtejsze warunki nadają się do uprawiania i tym samym życia czegokolwiek. To pierwszy tego typu projekt w historii.

Tak wygląda Miss Nastolatek! W konkursie brały udział uczennice gimnazjum


Chiny ujawniły swoje plany na konferencji Global Space Exploration, która odbył się w Pekinie. Ogłoszono na niej ponad 200 różnych doświadczeń, które mają zostać przeprowadzone podczas chińskich misji kosmicznych. We wszystkie projekty zaangażowani są naukowcy i badacze z 28 chińskich instytucji naukowych.

Misja zostanie wysłana już w 2018 roku, a jej głównym trzonem będzie lądownik Chang’e 4. Na jego pokładzie będą znajdować się zamknięty ekosystem. To urządzenie w kształcie cylindra o wymiarach 18 x 16 centymetrów. Znajdą się z nim sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Mają się wzajemnie uzupełniać. Jedwabniki będą produkowały dwutlenek węgla, a ziemniaki zajmą się produkcją tlenu.

Staż w firmie za pozowanie w bikini na Facebooku?


Oczywiście ekosystem zostanie przygotowany tak, aby móc oprzeć się niesprzyjającemu tam klimatowi. Temperatura na Księżycu może wahać się od -170°C do 100°C, a więc całość zostanie zabezpieczona specjalną warstwą utrzymującą możliwie stałą temperaturę wewnątrz. W skład wyposażenia będzie wchodziło także oświetlenie, którego będą potrzebowały ziemniaki. Jeśli eksperyment się powiedzie, będzie to duży krok w kierunku stworzenia w pełni funkcjonalnej bazy na Marsie.