Automat do siniaków fot. akcja "Automat do siniaków"

Jak byś wyglądała, gdybyś była ofiarą przemocy? Automat do siniaków ci to pokaże

Być może tego nie wiesz, ale więcej młodych kobiet na świecie umiera z powodu przemocy niż przez raka czy wypadki drogowe.
Marta Słupska / 19.04.2017 10:25
Automat do siniaków fot. akcja "Automat do siniaków"

Dziewczyna wchodzi do butki fotograficznej i pozuje do kilku zdjęć. Po wyjściu z niej zauważa, że na jednym jej twarz pokrywają ciemne plamy, które wyglądają jak siniaki. Jest zaskoczona, bo pozostałe fotografie wyglądają normalnie. W ten niecodzienny sposób jedna z organizacji non-profit próbuje zwrócić uwagę mieszkańców Berlina na problem przemocy wobec kobiet.

Automat do siniaków

Jedna na cztery Niemki doświadcza przemocy domowej – to dlatego jedno z czterech zdjęć, które można otrzymać w specjalnym automacie, jest inne od pozostałych. Urządzenie wykrywa bowiem kobiece twarze i na jednej podobiźnie każdej sfotografowanej pani nakłada „ślady pobicia”. Wraz ze zdjęciami klient otrzymuje tez ulotkę informującą o problemie przemocy.

Akcja „Bruise Automat" („Automat do siniaków") to pomysł Terre Des Femmes – organizacji non-profit , która dąży do poprawy sytuacji kobiet na świecie. W odróżnieniu od wielu innych nie skupia się wyłącznie na danych statystycznych, liczbach i ostrzeżeniach, lecz celnie uderza w nieświadomych niczego przechodniów korzystających z telefonicznej budki, skłaniając ich do myślenia. Dostrzeżenie śladów pobicia na własnej twarzy, szczególnie w momencie, gdy się tego nie spodziewamy, powoduje szok i niedowierzanie: to naprawdę ja? A co jeśli te siniaki byłyby prawdziwe?

Przemoc wobec kobiet w Polsce

 Z badań przeprowadzonych przez profesor Beatę Gruszczyńską z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że co roku od 700,000 do miliona Polek doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Aż 10% pań zostaje ofiarami gwałtu lub usiłowania gwałtu. To jednak nie wszystko – każdego roku 150 kobiet ginie z powodu przemocy domowej. To tak, jakby co tydzień z tego powodu umierały trzy z nich…

Statystyki są zatrważające szczególnie, jeśli spojrzymy na problem w szerszej perspektywie i uzmysłowimy sobie, że więcej kobiet na świecie w wieku od 15 do 44 lat traci życie z powodu przemocy niż w wyniku wypadków samochodowych czy przez raka!

W świetle tych statystyk nie powinno dziwić, że Unia Europejska ogłosiła ten rok, 2017, Rokiem Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Miejmy nadzieję, że nie skończy się tylko na nazewnictwie, a problem ten nie będzie zamiatany pod dywan.

Jakie są środki prawne do walki z przemocą w rodzinie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)