Asteroida Florence – czy zagraża Ziemi? fot. Fotolia

Asteroida Florence – czy zagraża Ziemi?

Spokojnie, wygląda na to, że nic nam z jej strony nie grozi.
Marta Słupska / 22.08.2017 12:16
Asteroida Florence – czy zagraża Ziemi? fot. Fotolia

Ma cztery kilometry średnicy i na imię Florence. Czy powinniśmy się jej bać?

Największa z asteroid

NASA informuje, że już 1 września duża asteroida – Florence – zbliży się do Ziemi na odległość siedmiu milionów kilometrów. To 18 odległości Ziemia-Księżyc, ale Florence to największa asteroida, jaką odkryto spośród obiektów, które pojawiły się w pobliżu naszej planety. Po raz pierwszy zauważył ją Schelte "Bobby" Bus z Australii w marcu 1981 roku. Jej nazwa nawiązuje do Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa.

Wiele znanych asteroid minęło Ziemię w bliższej odległości niż zrobi to Florence 1 września, jednak wszystkie były mniejsze
– powiedział Paul Chodas, szef Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (Center for Near-Earth Object Studies - CNEOS) NASA w Pasadenie.

To wymarzona sytuacja dla miłośników astronomii, także tych amatorskich. Niezwykle jasną asteroidę Florence będzie można podziwiać  bowiem także za pomocą małych teleskopów w czasie nocy od końca sierpnia do początku września. Naukowcy planują zbadać ją zaś za pomocą radarów.

Florence tak blisko Ziemi była widziana ponad sto lat temu, w 1890 roku. Kolejny raz będzie można ją podziwiać dopiero w 2500 roku.

W ciągu dnia zapadnie ciemność. Kiedy i gdzie zobaczymy całkowite zaćmienie Słońca?