POLECAMY

Chora na nowotwór Joanna ponownie prosi kobiety o uwagę i apeluje: „Co 14. z was zachoruje na raka piersi!”

Joanna choruje na złośliwy nowotwór piersi. Zyskała rozgłos dzięki prośbie o pomoc, teraz wykorzystuje go w szczytnym celu.
Edyta Liebert / 10 miesięcy temu
Chora na nowotwór Joanna ponownie prosi kobiety o uwagę i apeluje: „Co 14. z was zachoruje na raka piersi!” fot. Gia LaModa

Joanna na początku roku dowiedziała się o tym, że choruje na raka piersi. Ktoś pomyśli, że to historia jedna z wielu, jednak właścicielka sklepu zyskała na popularności po publikacji prośby o odwiedzanie jej sklepów i robienie w nich zakupów – dzięki temu ma możliwość zebrania funduszy na leczenie i prowadzenie biznesu. Historia ma swój ciąg dalszy...

Co 14. z nas zachoruje na raka piersi

Joanna Szewczyk opublikowała kolejny post, tym razem prośba ma inny charakter. Kobieta apeluje do obserwatorów (jest ich już 18 tysięcy), a zwłaszcza obserwatorek, by te dbały o swoje zdrowie i badały się. Nie, nie miała na myśli samobadania, ani USG, tylko mammografię, która nie wiedzieć czemu, jest badaniem szeroko omijanym przez kobiety, wywołującym obawy przed wykryciem raka. Joanna podała miażdżące dane - według nich co 14. kobieta zachoruje na raka piersi.

Rak piersi późno wykryty to duże ryzyko przerzutów i tzw. Rozsianego raka piersi, który jest wyrokiem śmierci w ciągu ok. 5 lat. Żyłam dwa tygodnie z podejrzeniem przerzutów do wątroby i płuc z wizją, że mój syn będzie sierotą, robiąc dobra minę do złej gry i zastanawiając się co zrobić, jeżeli taki wyrok zapadnie.... Nie życzę takiego stresu nikomu.

Pamiętajcie - samobadanie piersi TO ZA MAŁO. Swojego znalazłam w postaci przerzutu pod pachą - guzek wielkości orzecha laskowego. Co więcej na USG PIERSI GUZY były NIEWIDOCZNE. Dopiero biopsja potwierdziła nowotwór, a guzy „znalazły się” na MAMMOGRAFII.

WIĘC Basiu, Kasiu, Moniko, Magdo... NA BADANIA MARSZ!!!!! USG i MAMMOGRAFIA !!!
 

Wiele kobiet rezygnuje z badań, kryjąc się argumentem, że ich nie stać, albo że czas oczekiwania na badanie wykracza poza ich możliwości i cierpliwość. Czy trzeba tyle czekać? Okazuje się, że wcale nie trzeba. - Na mammografię nie ma dużych kolejek, a odpłatnie to koszt poniżej 100 zł i w większości placówek terminy są z dnia na dzień - pisze Joanna Szewczyk w poście, który udostępniło już ponad 200 osób.

W komentarzach zaczęły pojawiać się historie kobiet, które przeszły przez piekło choroby nowotworowej lub są w trakcie leczenia.

 Za miesiąc będzie 5 lat jak jestem amazonką, 4 chemie, uniknęłam radioterapii teraz hormonoterapia, jestem, żyję, pracuję i walczę o resztki włosów. Każdy dzień szanuję. Badać się regularnie to zasada. Pozdrawiam serdecznie.

Moja mama zmarła na raka piersi rozsianego. Tyle ze u mamy nie widać było na mammografii która miała 3 miesiące wcześniej. Dopiero jak wyciek z sutka był to dal o sobie znać.

 Rok od wykrycia. Jestem Po podwójnej mastektomii. Sama znalazłam guza i na szczęście był to czas kiedy nie było jeszcze przerzutów. Zachęcam do badań. Dziad wcześniej zdiagnozowany daje większe szanse na wygrana.

„Gdybym się poddała, nie miałabym do czego wracać”

Inicjatywa Joanny Szewczyk zaskakuje – szczerością i odwagą. Jej wpis na Facebooku skomentowało już setki internautów – głównie kobiet, które zaoferowały swoje wsparcie i pomoc. Nie chciała datków i zbiórek, a teraz nie chce nic więcej, prócz udostępniania ważnej, potrzebnej, niezbędnej wręcz informacji o tym, by badać się. Wczesne wykrycie raka to ogromna szansa na wyzdrowienie. Od stycznia Joanna choruje na złośliwy nowotwór piersi. Przeszła już chemioterapię i mastektomię, obecnie przechodzi radioterapię. W czasie choroby nie zwalniała tempa, nadal prowadząc swoje butiki na warszawskim Gocławiu i Ursynowie, a także w Józefowie i Starej Miłosnej.

Chce pracować i żyć dla swojego synka. Tak jak wiele z nas.

Zobacz inne newsy na Polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)