Agata Duda o protestach kobiet fot. ONS.pl

Agata Duda skomentowała decyzję TK. „Czy kobiety powinny być zmuszane do heroizmu? Mam wątpliwości”

Pierwsza Dama postanowiła przerwać milczenie i wypowiedziała się w sprawie trwającego Strajku Kobiet i zaostrzeniu prawa aborcyjnego.
/ 29.10.2020 08:30
Agata Duda o protestach kobiet fot. ONS.pl

W całej Polsce od kilku dni trwają burzliwe protesty wywołane decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z przyczyn embriopatologicznych za niezgodną z Konstytucją. Odbiera to więc polskim kobietom prawo do decydowania o urodzeniu dziecka z poważnymi wadami genetycznymi lub skazanego na śmierć tuż po porodzie.

Agata Duda o aborcji i Strajku Kobiet

Do niedawna zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i jego żona Agata Duda i córka - Kinga Duda nie zabierali głosu w sprawie strajków. Postanowili jednak przerwać milczenie. Kinga Duda wydała specjalne oświadczenie na swoim koncie na Twitterze. 

Andrzej Duda i Agata Duda wypowiedzieli się w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i Strajku Kobiet w czasie telefonicznego wywiadu na antenie Polsat News.

Cieszę się, że mąż powiedział o tym, że należy przygotować jakieś rozwiązania. Ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła usunąć ciążę, nawet tę zagrożoną, ale wynika to z moich przekonań, wiary, ale i ze świadomości, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie zostałabym sama - powiedziała

Pierwsza dama przyznała również, że miała w ostatnich latach kontakt z wieloma matkami ciężko chorych dzieci, które podjęły decyzję o zachowaniu ciąży. Nie chce jednak, by taka decyzja była wymuszana na wszystkich kobietach, bo nie każda będzie w stanie nieść takie brzemię.

Mam do tych kobiet ogromny szacunek i uważam je za bohaterki, choć one pewnie same by się tak nie określiły, kochają bezgranicznie swoje dzieci, jak każda matka. Stawiam pytanie, czy każdy jest zdolny do heroizmu i czy kobiety muszą być do niego zmuszane? Mam tu wątpliwości - dodała pierwsza dama

Pierwsza dama przyznała jednak, że nie popiera burzliwych strajków i agresji, która jej zdaniem zapanowała na ulicach. Nie chce, by protestujący uciekali się do niszczenia mienia i atakowania kościołów. 

Zobacz więcej o protestach Polek: 
Policjanci solidaryzują się z protestującymi kobietami. „My też mamy żony, córki, matki”
Chylińska popiera strajk kobiet. Sama ma niepełnosprawne dzieci, ale nie chce odbierać innym wyboru
Szpitale już odmawiają wykonywania zabiegu aborcji embrio-patologicznych. „Działania absolutnie bezprawne” 
Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego weszły do kościołów. „Katoliczki też potrzebują aborcji”