Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe fot. Adobe Stock

4 maja otwarcie galerii handlowych. Wiemy już, jakie zasady będą w nich panować

Premier Mateusz Morawiecki 29 kwietnia ogłosił kolejny, II etap odmrażania gospodarki. W związku z nim 4 maja otwarte zostają galerie handlowe w całym kraju. Sprawdź, na jakich zasadach będą funkcjonować.
/ 29.04.2020 11:09
Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe fot. Adobe Stock

29 kwietnia podczas oficjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, jak będzie wyglądać II etap odmrażania polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Wejdzie w życie już 4 maja, tuż po długim weekendzie. Wlicza się do niego m.in. otwarcie żłobków i przedszkoli, ale też dużych galerii handlowych. W nowej rzeczywistości będzie w nich jednak panował reżim sanitarny. 

Jak będzie wyglądało otwarcie galerii handlowych po pandemii? 

Zgodnie ze słowami premiera Morawieckiego 4 maja 2020 roku działalność wielkopowierzchniowych galerii handlowych zostanie wznowiona na zupełnie nowych, restrykcyjnych zasadach. Dotyczyć będą przede wszystkim zapewnienia pełnego bezpieczeństwa klientom robiącym zakupy i uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte.Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne, do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy - czytamy na stronie gov.pl

Co ważne, mimo tego, że w galeriach zrobimy zakupy, zamknięte pozostaną wszelkie siłownie, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne, które znajdują się na terenie budynku. Ich otwarcie zaplanowane jest na kolejny etap odmrażania gospodarki

Plan odmrażania gospodarki - jak będą wyglądać poszczególne etapy?

Jak ogłosił premier Mateusz Morawiecki 16 kwietnia, plan powrotu do „normalności” został podzielony na 4 etapy. Nie zostały jednak podane konkretne daty wejścia w życie poszczególnych z nich. Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna w kraju.

Do tej pory wprowadzono już 2 z 4 kroków powrotu do normalności. W pierwszym z nich zwiększono liczbę osób, które mogą robić zakupy w sklepach spożywczych i przywrócono możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Drugi to otwarcie muzeów, bibliotek, galerii handlowych, hoteli oraz żłobków i przedszkoli.

Za ok. 2 tygodnie rząd zadecyduje, czy kraj jest już gotowy na 3 etap odmrażania, który zakłada otwarcie gastronomii i niektórych lokali usługowych, w tym fryzjerstwa i kosmetyki. Ostatnim krokiem będzie wznowienie działalności kin, salonów masażu i siłowni.

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:
Czy prywatne szkoły mogłyby otworzyć się wcześniej?
Koronawirus dostaje się do organizmu głównie przez 1 część ciała
Chińska szkoła każe dzieciom nosić metrowe czapki, by utrzymywały dystans społeczny