wośp fot. materiały prasowe WOŚP

27. Finał WOŚP - podsumowanie. Liczby, rekordy, aukcje gwiazd!

Choć modliła się za niego cała Polska, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zaatakowany nożem na scenie podczas finału WOŚP. Prezes fundacji Jerzy Owsiak ogłosił, że odchodzi.
Małgorzata Germak / 15.01.2019 11:15
wośp fot. materiały prasowe WOŚP

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Choć wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord zebranych pieniędzy, ciężko się tym teraz cieszyć. Choć modliła się za niego cała Polska, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, po tym, jak został zaatakowany przez nożownika na scenie WOŚP. „Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co go dotknęło. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie” – powiedział Minister Zdrowia w Gdańsku.

Jerzy Owsiak odchodzi z WOŚP

W poniedziałek podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak, szef fundacji i zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zapowiedział, że odchodzi.

Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP
– powiedział Owsiak podczas konferencji prasowej.

„Spotkałem się z opiniami, że to nasza wina, że nie żyje człowiek, że nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To na mnie spadła ta odpowiedzialność” – mówił Jerzy Owsiak. Jednocześnie tłumaczył, że trudno mówić o złym zabezpieczeniu. „Ciężko było uchronić się przed człowiekiem, którym ma takie zamiary” – mówił.

27. Finał WOŚP – liczby

W niedzielę po raz 27 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem: „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha”. Celem jest zakup sprzętu medycznego dla 50 specjalistycznych szpitali dziecięcych.
W tym roku zarejestrowano ponad 1700 sztabów, a pieniądze zbierało prawie 120 tysięcy wolontariuszy. Finał WOŚP po wstępnym rozliczeniu zakończył się z deklarowaną kwotą 92 143 798 złotych. Mówi się, że ta kwota będzie znacznie większa, dlatego już wszyscy zacierają ręce na rekord. Pieniądze są ciągle liczone, nadal można wspierać WOŚP Jurka Owsiaka. Ostateczną kwotę uzbieranych pieniędzy poznamy na początku marca.

Gwiazdy dla WOŚP 2019

Na ulicach do puszek zbierało pieniądze prawie 120 tysięcy wolontariuszy. Gwiazdy też jak co roku chętnie włączyły się w działania WOŚP. Co można wylicytować na aukcji?
Wśród znanych osób – dziennikarzy, artystów, sportowców, działania fundacji Jerzego Owsiaka wspierały też gwiazdy show-biznesu.

Na liście aukcji znalazły się m.in.: tydzień metamorfozy od Ewy Chodakowskiej, suknia ślubna Kasi Tusk, dzień z Natalią Siwiec połączony z nauką makijażu, kolacja z Barbarą Kurdej-Szatan, zaproszenie od Anny Lewandowskiej na obóz BY ANN, sukienka od Małgorzaty Kożuchowskiej, książki i zdjęcie z autografem od Joanny Kulig, walizka „Kobiety na krańcu świata” od Martyny Wojciechowskiej.

Atak nożownika na prezydenta Gdańska

27. finał WOŚP to niestety nie tylko rekordowe kwoty, aukcje, koncerty i dobre emocje. To wszystko, co dobre, zostało przyćmione przez brutalny atak nożownika na prezydenta Gdańska. Był w stanie krytycznym, przeszedł długą i ciężką operację. Niestety Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek.

Jak do tego doszło? Dochodziła godz. 20. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz stał na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tuż przed światełkiem do nieba WOŚP na scenę wtargnął 27-letni mężczyzna z nożem. Kilka razy dźgnął prezydenta w brzuch, a następnie chwycił mikrofon i krzyczał: „Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz”.

Ciężko ranny prezydent Gdańska był reanimowany. Trafił do szpitala na salę operacyjną. Lekarze ratowali go przez 5 godzin. Prezydent przeżył operację, ale jego stan był bardzo ciężki. Po kilku godzinach zmarł.

Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, rana przepony, jamy brzusznej
– powiedział lekarz.

Napastnik, który zaatakował prezydenta został schwytany. Jest znany policji, był już wcześniej karany.

Gwiazdy komentowały atak na prezydenta

Radość ustąpiła miejsca innym emocjom. Mieszkańcy Gdańska modlą się za prezydenta. Gwiazdy tak samo jak cała Polska były wstrząśnięte brutalnym atakiem nożownika na prezydenta Gdańska.

Wróciliśmy do domu po wspaniałym dniu pełnym uśmiechów, radości i solidarności. 27 finał fundacji WOŚP po raz kolejny zjednoczył Polaków. Położyliśmy chłopaków spać (bo jutro szkoła), sami te już w łóżku, włączamy TVN24 i szok. Ludzie, dokąd to wszystko zmierza? Gdzie ten hejt, nienawiść nas zabierze?!
– napisała na Instagramie Małgorzata Rozenek.

Straszne jest to, że w tym wyjątkowym dniu zamiast myśleć i mowić o tym, co nas cudownie łączy, czyli o finale WOŚP, musimy myśleć i mówić o tym straszliwym akcie nienawiści
– odniosła się aktorka Julia Kamińska.

Zespół Blue Cafe w momencie ataku nożownika na prezydenta, występował na scenie. Napisał na swoim Instagramie: „Z wielkim bólem umieszczamy ten wpis… Brakuje słów, aby opisać, co się dzisiaj wydarzyło”.

Czytaj też:Drastycznie nagranie z polowania na dziki. Podpisz petycję i ocal życie tych zwierząt!Matka Magdy Żuk ostrzega prokuraturę: „Macie czas do czerwca na wyjaśnienie śmierci mojej córki”