„Łatwiej było wjechać do oblężonego Sarajewa, niż wejść do Sejmu” - Janina Ochojska wspiera protest niepełnosprawnych

Magda Roszkowska / 8 miesięcy temu
Ochojska pod Sejmem fot. Magda Klimkowska

Redakcja Polki.pl mieści się przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Kilkaset metrów od Sejmu. Byłam tam, kiedy przyjechała Janina Ochojska. Wielka, dzielna kobieta, która stworzyła silną Polską Akcję Humanitarną pomagającą m.in. głodnym dzieciom w Polsce i ludziom potrzebującym w wielu krajach świata. Wielka, choć drobna i schorowana. Mówiła do protestujących, którzy wyszli się z nią spotkać przed Sejmem, „My, osoby niepełnosprawne”.

Janina Ochojska wspiera protest niepełnosprawnych i ich opiekunów

Chciała, jak mówiła, tylko się przytulić, wesprzeć, dodać otuchy. Nie zgodzono się, by tak zasłużona osoba, weszła do Sejmu w tak trudnych dniach. Ochojska skomentowała to krótko: 

Łatwiej było dostać się do oblężonego Sarajewa czy Groznego, niż do parlamentu w moim kraju. Bardzo chciałam, bardzo mi przykro. Może jeszcze tu wrócę.

Janina Ochojska jest nie tylko dzielną kobietą. Jest mądrą osobą, z wielką wiedzą i empatią. Pod Sejmem była nie tylko, żeby być, zamianifestować. Mówiła rzeczy, które powinny przekonać nieprzekonanych. 
- W 1983 rok polskie ministerstwo zdrowia odmówiło finansowania mojego leczenia. Mówiono, że to nie ma sensu. Że nigdy nie będę chodziła. Francja, na szczęście, zgodziła się zapłacić za leczenie. Dzięki temu mogę prawie normalnie funkcjonować, pracować, robić coś dla innych. PAH, który współtworzyłam, pomaga dziś ludziom w 44 krajach na świecie - tłumaczyła. - Państwu się opłaca pomóc niepełnosprawnym w finansowaniu ich rehabilitacji. Ci ludzie chcą pracować i robić coś dla innych. 

Te 500 zł państwo musi Wam dać! Choć to powinno być 1500 zł! Rehabilitacja tak dużo kosztuje. Za pieniądze, które dostajemy  można mieć... 10 zabiegów rocznie. A potrzebujemy ich codziennie! 

Polacy popierają protest niepełnosprawnych 

Kolejny dzień haniebnego protestu trwa. Tymczasem aż 80% społeczeństwa jest za tym, aby dorosłe osoby niepełnosprawne dostały 500 zł dodatku, o które walczą. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej.

Co więcej, ponad 50 procent pytanych odpowiedziało „Tak” lub „Raczej Tak” na pytanie, czy zgodziliby się na opóźnienie wypłat 300 zł na wyprawkę szkolną!

Po opublikowaniu tej informacji w sieci pojawiło się dużo komentarzy. Większość w tym stylu:

„Myślę, że większość ludzi, którzy nie mają podbramkowej sytuacji, zrezygnowaliby z tych 300 złotych, jeśli mogliby pomóc ludziom, którzy CAŁE życie cierpią, potrzebują rehabilitacji i nie mogą funkcjonować bez pomocy. Mam nadzieję, że tacy właśnie są Polacy!”

Rząd wciąż nie chce się zgodzić na 500 zł dla niepełnosprawnych

Ale to nie wszystko. Zabronienie Janinie Ochojskiej wejścia do Sejmu to strzał w stopę. Brak zgody na to, by jednego z protestujących niepełnosprawnych odwiedził przyjaciel to zwyczajnie skandaliczne zachowanie!

EDIT.
Po 40 dniach zdecydowano o zawieszeniu protestu. Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice nie mieli już siły, bo... wciąż utradniano im życie w Sejmie.

Nie mogli korzystać z prysznicy, zasłaniano ich kotarą, nie pozwolono wywiesić transparentu w języku angielskim, doszło do przepychanek ze strażą...

Ale nie wyszli z Sejmu, jak przegrani. Wiele osób, w tym Janina Ochojska, nazywa ich bohaterami.

A wstyd coraz większy...

 

Polecamy! Wstyd mi za mój kraj - redaktorka naczelna Polki.pl o proteście w Sejmie
Rozmowa z Moniką Lewandowską, mamą niepełnosprawnej 17-letniej Oli, autorką głośnego listu do Kai Godek

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Janina Ochojska oczywiście wystąpiła formalnie o zgodę na wejście do Sejmu. Podobnie, jak oficjalnie proszono o zgodę na wejsćie przyjaciela jednego z protestujących. Nie udzielono tych zgód. Ochojska nie jest wariatką i terroryską,. Jest zasłużoną dla kraju i niepełnosprawnych osobą. Czasm przytulenie i dodanie otuchy jest bardzo ważne. Piszemy o tym, że trwa protest i główny postulat nie został spełniony.
/8 miesięcy temu
Czy Ludzie pracujący w tej redakcji są naprawdę takimi prymitywami? Odwiedził kolega w sejmie? Ochojska chciała przytulić? Ludzie wariatów nie brakuje i terrorystów. Można to formalnie załatwić. Ale wtedy nie byłoby szoł z kamerami... a tak swoją drogą; jesli już podejmuje się ten temat to warto byłoby napisać ( tylko z czystej przyzwoitości, ale rozumiem, ze piana wścieklizny zalewa oczy), ze niepełnosprawni uzyskali teraz najwiecej od 25 lat.